Türkiye-Sri Lanka arasında 26 yıl aradan sonra KEK toplantısı  
Türkiye-Sri Lanka arasında 26 yıl aradan sonra KEK toplantısı

Türkiye-Sri Lanka arasında 26 yıl aradan sonra KEK toplantısı

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye ile Sri Lanka arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 150 milyon dolar dolayında olduğunu, 2020 yılına kadar bu rakamı 500 milyon dolara çıkarma hedefinde olduklarını söyledi.

Türkiye-Sri Lanka arasında 26 yıl aradan sonra KEK toplantısı

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sri Lanka Sanayi ve Ticaret Bakanı Abdul Rishad Bathiudeen ile birlikte  Ankara’da bir otelde düzenlenen Türkiye-Sri Lanka Karma Ekonomik ve Teknik İşbirliği Komitesi 1. dönem toplantısı açılış törenine katıldı. Bakan Yılmaz, konuşmasında Türkiye-Sri Lanka arasında Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı´nın (KEK) 26 yıl aradan sonra gerçekleştirilmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İki ülke arasındaki teknik heyetlerin uzun süreli çalışmaları sonucunda bugün Türkiye-Sri Lanka Karma Ekonomik Komisyonu Mutabakat Zaptı´nın imzalandığını bildiren Yılmaz, bu süreçte ülkeler arasındaki coğrafi uzaklığın yakın ve dostane ilişkilerin kurulmasına engel olmayacağını söyledi. 

 

Hedef, ticaret hacmini 500 milyon dolara çıkarmak

İki ülke arasındaki mutabakatın çok geniş bir çerçeveyi kapsadığına işaret eden Yılmaz, "Bundan sonra bize düşen çalışmalarımıza çok daha büyük bir gayretle devam etmek ve anlaşmada belirtilen konuların her birini gerçekleştirmektir." dedi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 150 milyon dolar civarında olduğunun altını çizen Yılmaz, şöyle devam etti: "2020 yılına kadar her iki ülkenin de bu rakamı 500 milyon dolara çıkarabileceğine inancı var ve bu doğrultuda bir hedef konuldu. Bunun gerçekleştirmek için alt yapının oluşturulması gerekli. Yatırımların korunması, karşılıklı çifte vergilendirmenin önlenmesi, gümrük, tarım alanındaki anlaşmaların imzalanması, müteahhitlerimizin ortak girişimde bulunması konularının desteklenmesi ve eğitim konuları da işbirliği yapacağımız alanlar arasında. Yatırımların karşılıklı teşviği ve korunması, gerek çifte vergilendirmenin önlenmesi, gümrük, tarım ve eğitim alanındaki anlaşmaların en kısa zamanda gerçekleştirilmesi için birebir takipçisi olacağız."

 

Bakan Yılmaz, Türkiye Sri Lanka iş konseyi kuruluşlarının da tamamlandığını bildirdi. Önümüzdeki yıl iş konseyi toplantısının gerçekleştirilmesini istediklerini dile getiren Yılmaz, iş adamlarının mevcut durumu daha iyiye götüreceklerini vurguladı. İşbirliği çalışmalarının sadece metinlerde yer alanlarla sınırlı olmadığını ifade eden Yılmaz, ilgili kuruluşların karşılıklı çabalarıyla yeni işbirliği alanlarının da tespit edileceğini anlattı. Sri Lanka heyetinin bu çerçevede müteahhitlere çeşitli projeler tanıtacağını aktaran Yılmaz, bunun da iki ülke arasında kurulacak ortaklıklara yeni bir kapı açacağını ümit ettiğini söyledi. Bundan sonraki KEK toplantısının 2018´de Kolombo´da gerçekleştirileceğini duyuran Yılmaz, daha sonra da bu toplantıların düzenli olarak hayata geçirileceğini dile getirdi.

 

“KEK toplantısı, iki ülkenin demokrasi yapısını bir kez daha şekillendirme çabasını gösteriyor”

Sri Lanka Sanayi ve Ticaret Bakanı Abdul Rishad Bathiudeen ise ülkesinin cumhurbaşkanı ve başbakanını da temsilen yaptığı konuşmada, Türkiye´nin yaşadığı 15 Temmuz’daki hazin olaydan dolayı dayanışma taleplerinin olduğunu ve her zaman Türkiye´nin yanında olduklarını ifade etti. İki ülke arasındaki resmi diplomatik ilişkilerin 68 yıldır sürdüğünü dile getiren Bathiudeen, ancak tarih içerisinde belirli sebeplerle çok yakın olunamayan anların da yaşandığını belirtti. 1990 yılında iki ülke arasındaki ilk KEK toplantısının yapıldığını, ancak geçen zaman içinde ikili ilişkileri en üst seviyeye taşıyabilmek için başlatılan çabaların üzücü olaylar sebebiyle 26 yıllık bir askıya alınma dönemi yaşadığını kaydeden Bathiudeen, özellikle 2012, 2013 yıllarında Ankara ve Kolombo´da açılan karşılıklı elçilikler vesilesiyle ilişkilerin hız kazandığını aktardı.

 

Türkiye ve Sri Lanka arasında düzenlenen KEK toplantısının, aslında ülkelerinin demokrasi yapısını bir kez daha şekillendirme çabasını gösterdiği bu dönemde çok önemli gelişmelere ışık tuttuğunu anlatan Bathiudeen, "Şu anda ülkemizde yeni bir gündem oluşturuyoruz. Bu sayede hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi ve demokrasinin meyvelerini tüm vatandaşlarımıza sunma çabasındayız." diye konuştu. Ekonomilerinin büyümeye açık ve büyük bir pazar olduğunun altını çizen Bathiudeen, bu nedenle Türkiye gibi dost ülkelerle yapacakları çalışmaların öncelikle ekonominin gelişmesine, sonrasında demokrasinin tam ve güçlü şekilde ülkelerinde uygulanabilir olmasına katkıda bulunacağını vurguladı. Küresel ekonomi ile tam bir entegrasyon sağlama amacını taşıdıklarının altını çizen Bathiudeen, gelişmekte olan bir ülke olarak bulundukları coğrafyada stratejik bir konuma sahip olduklarını anlattı.

 

Güney Asya´da 2 milyarlık bir nüfustan bahsedildiğine dikkati çeken Bathiudeen, bu ülkelerin çok iyi bir pazar olma önemini gittikçe arttırdığını söyledi. Hindistan ve Pakistan ile de serbest ticaret anlaşmaları yaptıklarını, bölgesel işbirlikleri kapsamında Güney Asya ülkelerinde ekonomiyi serbest hale getirmek için çaba harcadıklarını kaydeden Bathiudeen, Çin ve Singapur ile de benzer serbest ticaret anlaşması yapmak için çalışma yürüttüklerini belirtti. Bakan Bathiudeen, Sri Lanka´nın Türkiye´ye ihraç ettiği ürünler arasında çay, doğal mineral, aktif karbon, iç dış lastik, iplik ve teksktil ürünleri bulunduğunu, bunlar arasında en önemli ürünün yüzde 72 oran ile çay ihracaatı olduğunu sözlerine ekledi.  

Haberin Videosu:

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.