Öğrenciler AB´yi Öğreniyor yarışmasının ödülleri verildi  
Öğrenciler AB´yi Öğreniyor yarışmasının ödülleri verildi

Öğrenciler AB´yi Öğreniyor yarışmasının ödülleri verildi

Öğrenciler AB’yi Öğreniyor projesi kapsamında resim, slogan, kısa öykü ve bilgi yarışmasının ödülleri, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in katılımıyla düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Öğrenciler AB´yi Öğreniyor yarışmasının ödülleri verildi

Öğrencilerin Avrupa Birliği değerlerini öğrenmeleri amacıyla düzenlenen Öğrenciler AB’yi Öğreniyor yarışmalarının ödül töreni MEB Şura Salonu’nda gerçekleştirildi. Ödül törenine;  Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Funda Kocabıyık’ın yanı sıra çok sayıda bakanlık bürokratı, AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımıcısı Béla Szombati ve 81 ilden dereceye giren öğrenci ve öğretmenleri katıldı.

 

Türkiye´de eğitim alanların sayısı, AB´deki birçok ülkenin nüfusundan fazla

Ödül töreninde konuşan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, projenin, Türkiye ile AB´nin mali iş birliği kapsamında Aralık 2014´te başlatıldığını anımsattı. AB değerleri arasında eğitim, sağlık, insan hakları, demokrasi gibi alt başlıkların sıralanabileceğini dile getiren Erdem, "Türkiye´de de bu değerler kabul edilmiş durumda. Biliyoruz ki bu değerlerin, bu alt başlıkların hepsinin başında eğitim geliyor. Eğitimde iyi bir noktaya geldiğimizde, insan haklarında, sağlıkta, hukukta da çok daha iyi bir yere gelir ve birbirimizi anlayabiliriz." diye konuştu.

 

Öğrencilerin projeye katılımını çok önemsediklerini belirten Erdem, "Birinciliklerin önemli ama sembolik olduğunu biliyoruz. Çünkü bu yarışmalara katılan, yazı yazan, resim çizen, slogan bulan, öykü yazan çocuklarımız ileride yazar, ressam, kendine güveni bulunan idareciler olacak." ifadelerini kullandı. Türkiye´de eğitim alanların sayısının, AB´deki birçok ülkenin nüfusundan fazla olduğunu ifade eden Erdem, projeyle AB´nin tanıtılması açısından büyük bir kitleye ulaşıldığına dikkati çekti.

 

Türkiye´nin yardıma ihtiyaç duyan ülkelere kucak açtığına da değinen Erdem, şunları kaydetti: "Dünyada hiçbir ülke yoktur ki 3 milyon misafiri barındırsın. Öyle şehirler var ki nüfusundan fazla Suriyeli, birlik, beraberlik içinde misafir ediliyor. Bu, dünyada başka bir ülkede olur mu bilemiyorum. Ama bu, değerlerimizin, paylaşımcılığımızın en önemli tarafı. Çok kısa süre önce Kuzey Irak´taki Kürtlere, Saddam zulmünü yaşadıklarında aynısını yaptık. Yaklaşık 20-25 yıl önce Bulgaristan´da sıkıntı yaşayan yurttaşlarımıza aynı kapıyı açtık."

 

“Öğrencilerin bilgi birikimi hayran bıraktı”

MEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Funda Kocabıyık da 21 kentte düzenlenen bilgi yarışmalarında önce ilçe, sonra il elemeleri, son olarak da Türkiye finalinin yapıldığını ve ilk üçe giren öğrenciler ile okulların belirlendiğini söyledi. Tüm illerde resim, slogan ve kısa öykü yarışmalarının düzenlendiğini bildiren Kocabıyık, "Bazen sözle anlatamadığımız düşüncelerimizi, kalemimize sığdırmaya çalışırız. Siz değerli öğrencilerimiz de sloganlarınızla, birkaç kelimeye birçok düşünceyi sığdırdınız. Bazen hüzünlendiren, bazen mutlu eden hikâyelerinizle ve fırçanızın ustalığını gösterdiğiniz resimlerinizle düşüncelerinizi dile getirdiniz." dedi.  Kocabıyık, resim, slogan, kısa öykü ve bilgi yarışmalarına katılan öğrencilerin bilgi birikimine hayran kaldıklarını belirtti.

 

AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati ise, törende AB´yi temsil etmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. AB konusunda bilinçlenmeyi, farkındalığı artırmayı amaçladıklarına işaret eden Szombati, sadece yarışmalarda dereceye girenlerin değil, projeye katılan herkesin kazançlı olduğunu vurguladı. Szombati, öğrencilerin yarışmalarda gösterdikleri performanslarla kendilerini etkilediğini söyledi. Yarışmalar sayesinde birçok gencin AB konusunda daha derin bilgiye sahip olduğunu dile getiren Szombati, "Bu çerçevede AB´nin temel değerleri barış, eşitlik, özgürlük, insan hakları, güvenlik, birlik, dayanışma ile AB´nin temel ilkeleri, AB-Türkiye ilişkileri, iş birliği ve Türkiye´nin AB´ye üyelik çerçevesindeki çalışmaları konularında çok önemli bilgiler edindiler." diye konuştu.

 

Ödül AB ülkelerine seyahat

Konuşmaların ardından, resim, slogan, kısa öykü ve bilgi yarışması kategorilerinde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ödül töreninden sonra, dereceye giren çalışmaların yer aldığı serginin açılışı yapıldı. Yarışmaların Türkiye birinci, ikinci ve üçüncüleri, bir AB üyesi ülkeye seyahat hakkı kazandı. Bütün il birincilerine bilgisayar, ikincilerine bisiklet, üçüncülerine de satranç takımı hediye edildi.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.