MEB ULUSAL PSİKOSOSYAL DESTEK EKİBİ, BARTIN'DA AİLELERE DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR  
MEB ULUSAL PSİKOSOSYAL DESTEK EKİBİ, BARTIN'DA AİLELERE DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

MEB ULUSAL PSİKOSOSYAL DESTEK EKİBİ, BARTIN'DA AİLELERE DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Ulusal Psikososyal Destek Ekibi, Bartın'da meydana gelen maden kazasının ardından bölgedeki psikososyal destek çalışmalarına devam ediyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı Psikososyal Destek Hizmetleri Ulusal Ekibi, meydana gelen maden kazasından sonra Bartın ve Amasra'ya çeşitli ziyaretler yaptı.  
 
Ziyaret kapsamında Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Cemal Özdemir başkanlığında psikososyal destek ekipleri ile toplantılar gerçekleştirildi.  
 
Özdemir, toplantıda Bartın'daki maden kazasında ilk bilgilerin alınmasından hemen sonra ulusal psikososyal destek ekibinin bölgedeki psikososyal destek ekipleri ile iletişim kurarak gerekli koordinasyonun sağlandığını kaydetti. 
 
Psikososyal destek kapsamında yapılan bazı çalışmalar
Yapılan değerlendirmeler sonrasında afet sonrası psikososyal destek programları, müdahale ve eğitim programı oluşturuldu.
 
İl ve ilçe psikososyal destek hizmetleri ekibi olmak üzere psikolojik danışman/rehber öğretmenler, psikososyal destek çalışmalarını yürütmek üzere sahada görev yapmaya başladı.
 
Maden kazasından etkilenen öğrencilere yönelik ilçe psikososyal destek ekipleri tarafından çalışmalar yürütülüyor. 
 
Psikososyal destek hizmetleri ekibinde görev yapan uzmanlardan planlamalar ile ilgili bilgi alındı.  Alınan bilgilere göre kaynak ve ihtiyaç analizi çalışmaları yapıldı.
 
Bartın'da görev yapan tüm psikolojik danışman/rehber öğretmenlere uzaktan erişim yolu ile "psikolojik ilk yardım" hakkında eğitim verildi.
 
Yakınını kaybeden öğrencilerin bulunduğu tüm okulların psikolojik danışmanları ile toplantı yapıldı ve bundan sonra yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verildi.
 
Bartın ilinde bulunan tüm okulların öğretmenlerine yönelik zorlayıcı yaşam olayları sonrasında öğrencilerde görülebilecek tepkiler ve bu süreçte onları nasıl destek olabilecekleri konusunda eğitim veriliyor. 
 
Yakınını kaybeden öğrencilerin bulunduğu okullardaki öğretmenlere yönelik Kayıp ve Yas süreci hakkında bilgilendirici eğitim veriliyor. 
 
Önümüzdeki haftadan itibaren öğrencilerin normalleşme sürecine katkı sunmak amacıyla hazırlanacak psikoeğitim programları Bartın'daki tüm öğrencilere uygulanacak.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.