Kocabıyık: Okul hayattır  
Kocabıyık: Okul hayattır

Kocabıyık: Okul hayattır

Temel Eğitim Genel Müdürü Kocabıyık, okulların çocuklar için hayat olduğunu vurgulayarak, İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi ile risk altındaki çocukların erken dönemde belirlenmesi, eğitim hayatında kalmalarının sağlanması amacıyla okul yöneticileri, sınıf öğretmenleri ve rehber öğretmenler tarafından kullanılacak müdahalelerin geliştirildiğini söyledi.

Kocabıyık: Okul hayattır

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, CerModern Sanatlar Merkezi´nde gerçekleştirilen İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi´nin kapanış programında yaptığı konuşmada, projenin iki yıl önce başladığını anımsattı. Okula kaydedilen çocukların eğitim sisteminde kalmalarını sağlamanın önemli bir sorun olduğuna işaret eden Kocabıyık, projenin bu konuda ilkler arasında yer aldığını söyledi. 

 

Anayasa ile koruma altına alınan eğitim hakkından bazı çocukların, hayatlarındaki riskler nedeniyle yararlanamadığına dikkati çeken Kocabıyık, şöyle devam etti: "12 yıllık zorunlu eğitim uygulaması, yürürlükte olduğu için okul terki kavramı artık mevzuatımızda yer almamaktadır. Çocuklarımız okulu terk etmiyorlar ancak uzun süreli devamsızlıklar, onların eğitim sisteminden herhangi bir diploma almadan çıkmalarına neden olabiliyor. Araştırmalar, devamsızlığın birçok nedene bağlı kazanılmış bir alışkanlık olduğunu gösteriyor. Çocuk, okula başladığı zaman devamsızlık nedir aslında bilmiyor ancak okula başlandıktan sonra aileden, çevreden ve okuldan kaynaklanan olumsuzluklar, bu çocukları devamsızlık yapmaya itiyor. Bir kere devamsızlık yapmaya başlayan çocuk, daha sonra bunu alışkanlık haline getiriyor ve eğitim hayatından kopuyor."

 

"Çocuklarımızın okula, yani hayata devam etmelerini sağlamalıyız"

Genel Müdür Kocabıyık, projeyle risk altındaki çocukların erken dönemde belirlenmesi, durumlarına uygun önlemlerin alınması ve eğitim hayatında kalmalarının sağlanması amacıyla okul yöneticileri, sınıf öğretmenleri ve rehber öğretmenler tarafından kullanılacak müdahalelerin geliştirildiğini aktardı. Eğitimcilerin görevinin, çocukların hayallerinin önündeki engelleri kaldırarak okula devamlarını sağlamak olduğunu vurgulayan Kocabıyık, "Bu olumsuzlukların üstesinden gelebilmek için sen, ben, şu makam, bu makam olmadan, tüm kurumların güçlü birlikteliğiyle çocuklarımızın okula, yani hayata devam etmelerini sağlamalıyız" diye konuştu.

 

Kocabıyık, projeye desteklerinden dolayı Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AB Türkiye Delegasyonu ve diğer katkı sağlayanlara teşekkür etti.

 

Millî Eğitim Bakanlığı bürokratlarıyla projenin uygulandığı 12 pilot ilden il millî eğitim müdürlüklerinin yetkilileri ve okul müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile diğer ilgililerin katıldığı programda, Mardin Diller ve Dinler Korosu, konser verdi. 120 pilot okulun öğrencilerinin "okula devam" teması kapsamında hazırladığı resim sergisi de katılımcıların beğenisine sunuldu.

 

AB ve Türkiye Cumhuriyetince ortaklaşa finanse edilen proje, 21 Ekim 2013´te başladı. Proje, resmi olarak 21 Aralık´ta tamamlanacak. Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce uygulamaya konulan proje Ağrı, Van, Muş, Diyarbakır, Bitlis, Bingöl, Batman, Şanlıurfa, Şırnak, Hakkari, Mardin ve Siirt´teki 120 pilot okulda yürütüldü.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.