EN İYİ ULUSAL BULUŞ MADALYASI BUCA NECLA TEVFİK KARADAVUT MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ'NE  
EN İYİ ULUSAL BULUŞ MADALYASI BUCA NECLA TEVFİK KARADAVUT MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ'NE

EN İYİ ULUSAL BULUŞ MADALYASI BUCA NECLA TEVFİK KARADAVUT MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ'NE

Buca Necla Tevfik Karadavut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 'Ata Hava Kalitesi İzleme ve Örnekleme Cihazı' ile Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA), 'Best National Invention Medal En İyi Ulusal Buluş Madalyası' ödülünü kazandı. Türkiye'de bu ödülü alan ilk kamu kurumu ve ilkokul oldu.  


İş piyasasının ihtiyaç duyduğu mesleki becerilere sahip insan kaynağını yetiştirme açısından önemli bir yere sahip olan mesleki ve teknik Anadolu liselerinin altyapısı, Ar-Ge merkezleri ile güçlendiriliyor. İzmir Buca Necla Tevfik Karadavut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bakanlığımız tarafından Türkiye çapında meslek liseleri arasından seçilen Ar-Ge merkezlerinden birisi oldu.

 

İzmir İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı meslek liseleri, salgın döneminde ihtiyaç duyulan dezenfeksiyon malzemelerinden maskeye, yüz koruyucu siperden tek kullanımlık önlük ve tuluma kadar çok sayıda ürünü üreten meslek liseleri, elde ettikleri ulusal başarılarla ön plana çıkmaya devam ediyor.

 

AR-GE çalışmalarını büyük bir özveri ile sürdüren Buca Necla Tevfik Karadavut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu, Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA), Dünya Fikrî Mülkiyet Teşkilatı (WIPO), Avrupa Patent Ofisi (EPO) ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının desteği ile 21-26 Eylül tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilen '6. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ISIF 21'e katıldı. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen ISIF 21'de okula ait 2 adet patent tescil edilmiş, 3 adet faydalı model ve başvurusu yapılmış ve sonuçlanmak üzere olan 5 adet faydalı model ile toplamda 10 proje sergilendi.

 

Ödülü Kazanan İlk Kurum

Bakanlığımız tarafından da desteklenen 'Ata Hava Kalitesi İzleme ve Örnekleme Cihazı', 'Bioarıtmatik Siperlik ve Altıgen Hücreler Formunda Robotik Kodlama Eğitim Seti (Kod Peteği)' ile buluş yarışmasına katılan Buca Necla Tevfik Karadavut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi. 'Altıgen Hücreler Formunda Robotik Kodlama Eğitim Seti' (Kod Peteği) ile 6. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ISIF 21'de gümüş madalyası ile 'Yaratıcı Çaba ve Mükemmellik Ödülü'ne layık görüldü. 'Ata Hava Kalitesi İzleme ve Örnekleme Cihazı' ile Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA), 'Best National Invention Medal En İyi Ulusal Buluş Madalyası' ödülünü kazandı. Türkiye'de bu ödülü alan ilk kamu kurumu ve ilk okul oldu. Aynı kapsamda Bioarıtmatik Siperlik, 6. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ISIF'21 gümüş madalyasına layık görülerek 'Yaratıcı Çaba ve Mükemmellik Ödülü' aldı.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.