ELAZIĞ İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI, BAKAN TEKİN BAŞKANLIĞINDA YAPILDI  
ELAZIĞ İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI, BAKAN TEKİN BAŞKANLIĞINDA YAPILDI

ELAZIĞ İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI, BAKAN TEKİN BAŞKANLIĞINDA YAPILDI

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin başkanlığında, Elazığ Valisi Ömer Toraman ve eğitim yöneticilerinin katılımı ile il eğitim değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Elazığ'a giden Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Valiliği ziyaret ederek şeref defterini imzaladı.
 
Vali Ömer Toraman ile görüşen Tekin, daha sonra Valilik Toplantı Salonu'nda yapılan il eğitim değerlendirme toplantısına başkanlık etti. 
 
Tekin, toplantı sonrası basına yaptığı açıklamada, 2023-2024 eğitim öğretim yılı başlamadan illerin eğitime hazırlıklarını yerinde görmek için ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
Varsa problemlere ilişkin çözüm önerilerini paylaşmak için paydaşlarla görüştüklerini ifade eden Tekin, "Eğitim öğretim yılının sağlıklı ve başarılı bir şekilde başlayıp devam etmesini temin etmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda da önceliğimizi 6 Şubat depremini yaşayan illerimize vermiştik. Bugün Elazığ'da da bir değerlendirme toplantısı yaptık. Deprem bölgesinde önce fiziki anlamda, yatırım anlamında ihtiyaç duyulan eksiklikleri giderme çabasındayız." diye konuştu.
 
Yeni dersliklerin planlaması
Tekin; bölgedeki depremde yıkılan, ağır hasar gören, yıkılması gereken eğitim öğretim yapılarının analizini, yatırım planlamasını yaptıklarını dile getirdi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı yönünde ilerlediklerine işaret eden Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"6 Şubat depreminden önceki derslik sayısına en kısa zamanda ulaşacağız. Cumhurbaşkanımızın desteğiyle o süreci yürütüyoruz. İkinci kısım da öğretmenlerimizle ilgili yürüttüğümüz çalışmalar. Yer değiştirmek isteyen öğretmenlerimize, bölgeden ayrılmak isteyen öğretmenlerimize yardımcı olduk. Onlara yer değiştirme taleplerinde küçük bir ayrıcalık tanıdık. Bölgede çalışmaya devam etmek isteyen öğretmen arkadaşlarımıza da bu fedakârlıkları sebebiyle bir ayrıcalık yapmış olduk, hizmet puanlarıyla ilgili."
 
"Bütün arkadaşlarımızın barınma problemlerini çözmüş olacağız"
Tekin, deprem bölgesindeki öğretmenlerin konaklamasına ilişkin de İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın desteğiyle çalışma yürüttüklerini ifade ederek bu konuda tek tek öğretmenlerle görüştüklerini bildirdi ve "Bütün arkadaşlarımızın barınma problemlerini çözmüş olacağız." dedi. 
 
Öğrencilerin akademik eksiklerinin giderilmesi
Öğrencilerin akademik eksikliklerini giderilmesi için de tedbirler aldıklarını belirten Tekin, deprem süresinde yaşadıkları boşluğu gidermek amacıyla yaz kursları, destekleme ve yetiştirme kurslarıyla (DYK) onlara katkı sunmaya çalıştıklarını ifade etti.
 
Elazığ'a 863 yeni derslik kazandırılacak
Elazığ'da yaptıkları değerlendirme toplantısında kentteki mevcut durumu ve talepleri de dinlediklerini anlatan Tekin, "Şu anda Elazığ'da bir kısmı Elazığ depreminde yıkılan dersliklerin yerine inşa edilmek üzere planlanan 67 devam eden projemiz var. Bunların proje bedeli yaklaşık 3 milyar lira civarında. Hızlı yapabilmek ve deprem bölgesi koşullarına uygun hareket edebilmek adına bu okullardan 19'unu çelik yapı yapmak üzere planladık. Bunları da arazinin konumuna göre ya tek kat ya da zemin artı bir kat şeklinde planlıyoruz. Bunlar yaklaşık 863 derslik yapıyor." bilgisini paylaştı.
 
Bakan Tekin'den Mehmet Koloğlu Anadolu Lisesi Yaz Okuluna Ziyaret
İl eğitim değerlendirme toplantısı sonrasında kentte çeşitli temaslarda bulunan Tekin, Elazığ Belediyesinde Başkan Şahin Şerifoğulları ile görüştü. 
 
Millî Eğitim Bakanı Tekin, Elazığ programı kapsamında Mehmet Koloğlu Anadolu Lisesindeki yaz okuluna bir ziyaret gerçekleştirdi. Okulun öğretmenler odasında eğitimcilerle bir araya gelen Tekin, eğitim öğretim süreçlerinde öğretmenlerle birlikte yol haritası belirleyeceklerini kaydetti. 
 
Bakan Tekin; öğretmenlerin görüş, öneri ve taleplerini dinledi, fırsat buldukça öğretmenlerle her platformda bir araya gelmeye gayret göstereceklerini söyledi.
 
Öğretmeler de Bakan Tekin'e okul ziyaretlerinde öğretmenlere verdiği değerin bir göstergesi olarak öğretmenler odasında kendilerini dinlediği için çok mutlu olduklarını ifade ettiler.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.