CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, OECD MESLEKİ EĞİTİM ZİRVESİ'NE VİDEO MESAJLA KATILDI  
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, OECD MESLEKİ EĞİTİM ZİRVESİ'NE VİDEO MESAJLA KATILDI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, OECD MESLEKİ EĞİTİM ZİRVESİ'NE VİDEO MESAJLA KATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, OECD ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle, Türkiye'nin mesleki eğitim alanında gerçekleştirdiği reformu ele almak üzere "Geleceğe Hazır Bir Mesleki Eğitim ve Öğretim Sistemi İnşa Etmek: Türkiye'de Mesleki Eğitim ve Öğretim Reformlarının Deneyimlerini Öğrenmek" konulu mesleki eğitim zirvesine video mesajla katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında Mesleki Eğitim Zirvesi'ne katılan herkesi selamlayarak zirvenin hayırlı olmasını diledi. 
 
Sürdürülebilir bir ekonomik büyüme ve topyekûn bir kalkınma için eğitimin insanlığın elindeki en güçlü enstrümanlardan biri olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın tüm çocukların kaliteli bir eğitime ulaşma hakkı, evrensel bir insan hakkıdır. Hâlihazırda 19 milyonu temel eğitim ve ortaöğretimde, 8 milyonu yükseköğretimde olmak üzere yaklaşık 27 milyon öğrencimiz bulunuyor. Milletimizin emaneti olan bu çocuklarımızın en güzel şekilde yetişmeleri için elimizdeki imkânları seferber ediyoruz." dedi. 
 
Bu anlayışla son 20 yılda her yıl bütçede en büyük payı eğitime tahsis ettiklerini işaret ederek şunları söyledi: "Derslik sayımızı ikiye katlayarak, toplam 750 bin yeni öğretmen ataması yaparak, okullarımızı modern teknolojiyle donatarak, eğitim müfredatımızı özgürlükçü bir anlayışla yenileyerek, öğretmenlerimizin mali ve özlük haklarını geliştirerek, hâsılı eğitime dair hiçbir boşluk bırakmayarak Türkiye'yi her bakımdan örnek gösterilen bir ülke konumuna taşıdık."
 
Son dönemde önemli başarılara imza atılan alanların başında mesleki ve teknik eğitimin geldiğini belirten Erdoğan, "Öncelikle, bu okullara yönelik vesayet dönemlerinde uygulamaya konulan haksızlıkları gidererek, mesleki eğitimi yeniden cazip hale getirdik. Ardından reel sektörle kurduğumuz güçlü iş birlikleri sayesinde mesleki ve teknik Anadolu liselerimize yeni imkânlar sağladık. Böylece öğrencilerimiz mesleği sahada öğrenirken, teoriyi sektörle birlikte hazırlanan müfredatlar çerçevesinde kazanmaya başladı." diye konuştu. 
 
Sektörle kurulan yakın iş birliğinin faydasını, sadece eğitim sürecinde değil; öğrencilerin mezuniyet sonrası istihdam imkânlarında da gördüklerini vurgulayan Erdoğan, "Ayrıca ülkemiz geneline yayılan 55 AR-GE merkeziyle, ürün geliştirme çalışmalarında öğrencilerimizi sürece dâhil ediyoruz. Geçmiş yıllarda bir elin parmaklarını geçmeyen tescili alınan ürün sayıları, 2022 yılında 8 bin 269'a ulaşmış, bu ürünlerin 74'ü ticarileşmiştir." ifadelerini kullandı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu çırak, kalfa ve ustaları yetiştirebilmek için 2021 yılı sonunda önemli düzenlemeleri hayata geçirdiklerini kaydederek, konuşmasını şöyle devam etti: "Bu düzenlemelerle öğrencilere her ay ödenen asgari ücretin net tutarının yüzde 30'unun tamamını devlet desteği kapsamına aldık. Ayrıca, kalfa olup 12'inci sınıfa devam eden öğrencilere ödenen miktarı yüzde 30'dan yüzde 50'ye yükselttik. Böylece usta-kalfa-çırak eğitimini devletimizin destek mekanizmalarıyla güçlendirmiş olduk. Bu kapsamda, mesleki eğitim merkezlerimizde sadece 159 bin olan çırak ve kalfa sayımız bir yıl gibi kısa bir süre içinde 1 milyon 100 bine ulaştı."
 
Mesleki eğitime kazandırılan bu dinamizmin, kadın istihdamında da çok önemli iyileştirmelere yol açtığını belirten Erdoğan, "Özetin özeti diyebileceğim bu çalışmalarla, kısa sürede mesleki eğitimde hem yılların ihmalini giderdik, hem de çok önemli ivme yakaladık. Milli Eğitim Bakanlığımız ile OECD eşgüdümünde düzenlenen Mesleki Eğitim Zirvesi'nin ülkemizin tecrübelerini paylaşma yanında sizlerin değerli fikirlerini öğrenmemize de vesile olacağına inanıyorum. Zirvenin düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ediyor, yapacağınız istişarelerin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sizleri şahsım ve milletim adına en kalbi duygularımla selamlıyorum." ifadelerini kullandı.

Haberin Videosu:

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.