BİNALİ YILDIRIM İLKOKULU VE ANAOKULU AÇILIŞ TÖRENİ .  
BİNALİ YILDIRIM İLKOKULU VE ANAOKULU AÇILIŞ TÖRENİ

BİNALİ YILDIRIM İLKOKULU VE ANAOKULU AÇILIŞ TÖRENİ

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın çocukları tarafından yaptırılarak Milli Eğitim Bakanlığına devredilen Binali Yıldırım İlkokulu ve Anaokulu'nun açılışı ikinci yarıyılın ilk günü yapılan törenle gerçekleştirildi.  

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı 2. yarıyıl başlangıcı dolayısıyla düzenlenen Tuzla'daki okulun açılış töreni, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
 
Törende, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gönderilen telgraf okundu.
 
Erdoğan, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Eğitime yapılan yatırımın geleceğimize yatırım olduğu bilinciyle yaptırdığınız, değerli yol arkadaşım, kıymetli dostum Binali Yıldırım'ın adını yaşatacak okul için sizleri tebrik ediyorum. Milli Eğitimimize kazandırdığınız bu güzel eserin ülkemiz ve sevgili çocuklarımız için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Başta, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz olmak üzere Binali Yıldırım İlkokulu ve Anaokulu'nun tüm mensuplarına başarılar diliyor, değerli konukları en kalbi duygularımla selamlıyorum."
 
Açılış töreninde, Binali Yıldırım'ın hayat hikayesi ile okulun tanıtım videoları izletildi.
 
"Dünyanın 10 büyük mega projesinden 7'sini gerçekleştirdik ancak, o eserlerin hiçbiri bugünkü kadar beni duygulandırmadı"
Binali Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, İdlib'de şehit olan askerlere Allah'tan rahmet diledi. Yıldırım ailesi olarak iftihar günleri olduğunu, geleceğin güneşi olarak gördükleri evlatların irfan yuvasının açılışını yaptıklarını belirten Yıldırım, ara tatilden dönen öğrencilere başarı diledi. 
 
Yıldırım, genç kuşakların istikbale emin adımlarla gitmeleri için böylesine güzel bir eserin eğitim öğretim camiasına, Milli Eğitim Bakanlığına kazandırılmış olmasının kendileri için büyük bir mutluluk olduğunun altını çizdi.
 
Türkiye için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde geçen 17 yılda çok güzel işler yaptıklarına, büyük eserlere imza attıklarına işaret eden Yıldırım, "Dünyanın 10 büyük mega projesinden 7'sini gerçekleştiren ülkeyiz, hükümetiz. O hükümetin bakanlığını yaptım. Ancak şunu bilmenizi istiyorum ki, o eserlerin hiçbiri bugünkü kadar beni duygulandırmadı, bu kadar heyecanlandırmadı. O kadar büyük bir proje olmayabilir ama bunun sonuçları o projeleri fersah fersah geride bırakacak önemli bir iştir." diye konuştu. 
 
Okulun hayata geçirilmesinde ailesinin ve evlatlarının büyük katkısı olduğunu dile getiren Yıldırım, "Bülent, Erkam, Büşra gece gündüz gayret ettiler, çalıştılar. Ama burada bir teşekkürü özellikle de Sayın Milli Eğitim Bakanımıza ve bütün çalışma arkadaşlarına yapmak istiyorum. Sayın Bakanımızın eğitimde ortaya koyduğu vizyon, yavrularımızın öz güven kazanması ve zihinlerindeki kısıtlamaların kaldırılması, eğitim camiasıyla, öğretmenlerle, öğrencilerle bir amir-memur ilişkisinin ötesinde insani ilişkileri tercih eden yaklaşımı şüphesiz çok büyük bir değerdir." ifadelerini kullandı. 
 
Yıldırım'dan hayırseverlere okul yaptırma çağrısı
Yıllar içindeki öğrenci, öğretmen, okul, derslik sayılarını karşılaştıran Yıldırım, şöyle devam etti: "2003'te yaklaşık 13 milyon 500 bin öğrencimiz vardı, ilkokul, ortaöğretim. Bu tabii örgün öğretim. 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılına geldiğimizde bu sayı geçen yıl 18 milyon 100 bindi, şimdi 19 milyon 960 bin civarında. Derslik sayımız 367 bin 145'ti, şu anda ulaştığımız derslik sayısı 789 bin 424. Öğretmen sayımız 2003'te 552 bin 719, şu anda 1 milyon 153 bin 986. Öğretmen başına öğrenci sayısı ilkokulda 28'di, 18'e düştü. Ortaokulda 18'di, 11'e düştü. Derslik başına öğrenci sayısı ilkokulda 36'dan 24'e, ortaokulda 30'dan 20'ye geriledi. Türkiye gerek derslik başına öğrenci sayısı, gerekse öğretmen başına öğrenci sayısı bakımından uluslararası ölçülere göre tamamdır, tekli eğitim yapabilir. Ancak İstanbul, Ankara, Mersin, Adana, İzmir gibi yaklaşık 7-8 tane büyük ilimizde henüz öğrencilerin derslik sayıları istediğimiz düzeyde değil. Onun için de buralarda yoğunlaşıyoruz. İstanbul'da yaklaşık 400 okula ihtiyacımız var. 100 okulun yerleri ayarlanmış vaziyette. Gerek Milli Eğitim Bakanlığımız, gerekse Valilik olarak il yatırımları bakımından şu anda Milli Eğitim'in İstanbul'da 78 projesi toplam 940 milyon lira tutarlı, il projesi olarak da 49 proje 416 milyon liralık toplamda 1 milyar 355 milyon liralık yatırım devam ediyor. Bu hızla devam edersek birkaç yıl içerisinde İstanbul'da artık her yerde tekli eğitim ve öğretime geçmek mümkün hale gelecek." 
 
Bu kapsamda hayırseverlere çağrıda bulunan Yıldırım, "Okul yaptırdığınız zaman KDV'den muaf oluyorsunuz. Başbakanlığım zamanında yaptığımız bir düzenlemeyle okul inşaatlarında KDV istisnası getirdik. KDV için gelecek yıllarda mahsuplaşma gibi bir meseleyle karşı karşıya kalmayacaksınız. Bütün hayırseverlerimizi, özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Adana gibi yoğun illerimizde okul yapmaya davet ediyorum. Yapacağınız her okul Türkiye'nin geleceğine atılmış bir imza olacak. Ülkenin kalkınması için bir tuğla olacak." şeklinde konuştu. 
 
"Hayırseverlik, devlet adamlığı, eğitim deyince Binali Yıldırım"
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, törendeki konuşmasında, İdlib'teki şehitlere rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. 
 
Selçuk, Türkiye'ye uzun süredir çok büyük hizmetler eden, Milletvekili, Ulaştırma Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin Meclis Başkanı ve Başbakan olarak bir anlamda tarih yazmış ve bu yazışı da bütün milletçe kabul edilmiş Binali Yıldırım'ın çocuklarının Millî Eğitim Bakanlığına bağışladığı eğitim ve öğretim yuvasını açmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.
 
Yıldırım'ın sembol bir isim olduğunu belirten Selçuk, ülkenin demir ağlarla örülmesinden, barajlar, yollar ve köprüler gibi birçok abide eserin dünya standartları çerçevesinde hayata geçirilmesinde büyük katkıları bulunduğunu ve mega proje denilince akla en başta gelen isim olduğunu dile getirdi. 
 
Selçuk, Semiha Yıldırım'ın eğitime olan duyarlılığı ve bu duyarlılığı toplumla paylaşıyor olmasının eğitim sistemine ayrı bir değer kattığının altını çizerek, "İsmet Yılmaz Bey'in 'Vefa deyince Binali Yıldırım, tevazu deyince Binali Yıldırım, fedakarlık deyince Binali Yıldırım' sözü son derece kıymetli. Bunu biliyor olmak ayrı bir şey ama söylüyor, paylaşıyor olmak ve bize de böyle bir fırsat veriliyor olması çok değerli. Buna belki yeni ilaveler de yapmak lazım. 'Hayırseverlik deyince Binali Yıldırım, devlet adamlığı deyince Binali Yıldırım, eğitim deyince Binali Yıldırım'." diye konuştu. 
 
Yıldırım'ın vesilesiyle hayata geçen eserin aslında Milli Eğitim Bakanlığı için de örnek olduğunu aktaran Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: "2023 vizyonumuzun da nasıl bir okul hayal ettiğinin somut bir ifadesi olarak karşımızda böyle bir okulun bulunuyor olması, ülkemizin en yoğun nüfusunun yaşandığı bir bölgede böyle bir hizmetin ortaya konulması, Beyefendi'nin, Hanımefendi'nin çocukları açısından da son derece büyük bir gurur vesilesi diyebiliriz. Biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak tam da bunu yapmaya çalışıyoruz. Tam da bunu artırmaya çalışıyoruz. Burada eğitim görecek olan çocukların gözlerindeki ışıltıyı şimdiden görmemek mümkün değil. Bu anlamda hizmeti geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu hizmetlerin artması noktasında da örneklik ortaya koyduğu için de Yıldırım ailesine hususen müteşekkir olduğumuzu Milli Eğitim Bakanlığı adına ifade etmek isterim. Buradan yetişen çocukların nesiller boyunca dualarının, şükranlarının eksik olmayacağını bilerek, bugünün hayırlı uğurlu olmasını, Milli Eğitim Bakanlığına böyle bir eserin kazandırılması dolayısıyla da vesile olmuşluğunuza şükranlarımı arz etmeyi borç bilirim." 
 
Konuşmaların ardından, okulun açılış kurdelesi Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın duası ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım ile çocuklar Büşra Köylübay, Erkam Yıldırım ve Bülent Yıldırım, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, protokol ve öğrenciler eşliğinde kesildi.
 
Konuşmaların ardından Selçuk ve Yıldırım okulun ilk ders zilini çaldı. 
 
Törene, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Düzce Valisi Zülkif Dağ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür, AK Partili milletvekilleri, belediye başkanları, başkonsoloslar, sivil toplum örgütleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.  
 
Binali Yıldırım İlkokulu ve Anaokulu
Binali Yıldırım'ın çocukları Bahar Büşra Köylübay, Bülent Yıldırım ve Erkam Yıldırım tarafından babaları adına yaptırılan 10 bin 500 metrekare alana kurulu okulda, 4 derslik anaokulu, 24 derslik de ilkokul öğrencilerine hizmet verecek. 
 
Çocuklara geleceğin dünyasına en iyi şekilde hazırlanmaları için gerekli alt yapının sağlandığı okulda, başta müzik olmak üzere sanat ve spor faaliyetleriyle de sosyalleşme imkanı sunulacak. Kapalı spor salonu 300 metrekare, beden eğitimi salonu 170 metrekare olan okul, teknolojik alt yapısı ve atölyeleri ile öğrencilerin uygulamalı eğitim almalarını sağlayacak.
 
Okulda, robotik, teknoloji, bilim ve sanat atölyeleri dikkati çekerken bu atölyelerde diz üstü bilgisayarlar, 3D yazıcı ve farklı eğitim setleri yer alıyor.
 
Öğrenciler için özel olarak hazırlanan Teknoloji Sınıfı'nda bilgisayar, mekanik, elektronik bilimleri ve kontrol alanlarında eğitim verilirken, çocuklar temel mühendislik kavramlarıyla burada uygulamalı olarak tanışacaklar.
 
Okulda, 140 metrekare konferans salonu, 300 kişilik yemekhane, 71 metrekare Robotik Atölyesi, 45 metrekare Fen Laboratuvarı, 42 metrekare Bilim Sanat Atölyesi, 55 metrekare Müzik Atölyesi ve 1.700 kitaplık kütüphane de bulunuyor.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.