BAKAN YUSUF TEKİN, ABDÜLKADİR GÜRÜZ ORTAOKULUNUN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ  
BAKAN YUSUF TEKİN, ABDÜLKADİR GÜRÜZ ORTAOKULUNUN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

BAKAN YUSUF TEKİN, ABDÜLKADİR GÜRÜZ ORTAOKULUNUN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Mersin'de Abdülkadir Gürüz Ortaokulunun açılış törenine katıldı.  

Bakan Tekin, merkez Toroslar ilçesindeki okulun açılış töreninde yaptığı konuşmada, projeden dolayı hayırsever Abdulkadir Gürüz'ü kutladı. Millî Eğitim Bakanlığının, Türkiye'nin yakından takip ettiği bir bakanlık olduğunu belirten Tekin, yüklerinin ağır olduğunu, kendilerine destek veren herkese teşekkür ettiklerini söyledi.
 
Tekin, genel bütçeden eğitime ayrılan payın her zaman birinci sırada yer almasından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini sunarak, "Bu vesileyle öğrencilerin sahip olduğu fiziki imkânlar çok ciddi şekilde değişti. 21 yıllık süre içinde Türkiye'de ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı ortalaması 36'lardan 23'lere, liselerde 22'lere kadar düşmüş durumda." ifadelerini kullandı.
 
Eğitim öğretimde 19 Ocak'ta başlayacak yarıyıl tatiline değinen Bakan Tekin, şunları söyledi:
"Sevgili Veliler, 
Öğretmen arkadaşlarımızın emeklerinin, çocuklarla geçirdiği zamanın zayi olmaması, çocuklarımızın elde ettikleri kazanımların geriye düşmemesi için lütfen bu iki haftalık tatilde bizler de ebeveyn olarak çocuklarımızın eğitim öğretim sürecine katkı verelim. En azından her akşam çocuklarımızla beraber yarım saat kitap okuyalım, bu 15 gün boyunca çocuklarımızın yanında dijital bağımlılıklarımızdan vazgeçelim. Telefon, televizyon, bilgisayar veya benzeri alışkanlıklarımız, bağımlılıklarımız varsa çocuklarımızın yanında onlardan vazgeçelim, onlara iyi örnek olalım. 15 günü böyle değerlendirelim."
 
Tekin, çocukların akademik başarısında, en az okul ve öğretmen kadar velinin sürece katkısının da önemli olduğuna işaret ederek, "Siz çocuklarınızın başarılı olmasını, eğitim öğretim sürecinde iyi bir trend yakalamasını istiyorsanız lütfen bu süreçte siz de çocuklarınıza yardım edin. En azından bu 15 günlük süre içinde çocuklarımızın kazanımlarının geriye gitmemesi için onlara destek olun." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Yerel yönetimler destek olduklarında çok mutlu oluyorum"
Yerel yönetimlerin, önemli paydaşlardan biri olduğunu dile getiren Tekin, şöyle devam etti:
"Burada yatırım programına aldığımız ama hayata geçiremediğimiz projelerin önemli kısmı arazi üretmekte yaşadığımız sıkıntılardan kaynaklanıyor. Ben o yüzden yerel yönetimler bize bu konuda destek olduklarında çok mutlu oluyor, olmadıklarında da üzülüyorum çünkü biz hep beraber bu ülkenin geleceğine hizmet etmek istiyoruz. Dolayısıyla yaklaşan yerel seçimler vesilesiyle eğitim öğretim sürecini önemseyen, eğitim öğretim sürecine katkı vermek isteyen yerel yöneticilerin iş başına gelmesinden de büyük mutluluk duyacağımı bir kez daha belirtmek istiyorum."
 
Tekin, geçen yıl meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler, Pençe Kilit Harekâtı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan askerler ve Mersin'in Aydıncık ilçesindeki otobüs kazasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi.
 
Kentteki programı kapsamında il eğitim değerlendirme toplantısına katıldığını belirten Tekin, şunları kaydetti:
"Mersin'de eğitim öğretimi fiziki altyapı itibarıyla önemli oranda çözmüş durumdayız. Ufak tefek problemlerimiz var. Millî Eğitim Bakanı olarak gerek milletvekillerimiz gerek Vali'mizle işbirliği yaparak o problemleri çözeceğimizi taahhüt etmek istiyorum. Ondan yana hiçbir endişeniz olmasın. Artık bundan sonra yapacağımız şey Mersin dahil Türkiye'nin tamamında eğitim öğretimin niteliğini artıracak, çocuklarımıza bu ülkenin vatandaşı olma, ülkeyi bir arada tutma, bu milleti aile olarak kabul edip bu milletin bir ferdi olarak yaşama konusunda teşvik edecek, bu motivasyonu gelecek kuşaklara taşıyabilecek eğitim öğretim sürecini inşa etmek. Bundan sonraki vazifemiz, bu. İnşallah yeni dönemde hep beraber bunları yapacağız."
 
Bakan Tekin'in konuşmasının sonunda öğrenciler sahneye gelerek "Dilimizin Zenginlikleri" projesi kapsamında hazırladıkları "yörük heybesi"ni Tekin'e hediye etti.
 
Ardından okulun açılışını gerçekleştiren Millî Eğitim Bakanı Tekin, derslikleri gezerek öğrencilerle sohbet etti.
 
Tekin, okulun öğretmenler odasında da meslektaşlarıyla bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.
 
Bakan Tekin, programı kapsamında daha sonra, Suphi Öner Öğretmenevi'nde sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.