Bakan Yılmaz ve Bakan Albayrak, Türkiye´nin ilk yenilenebilir enerji lisesinin açılışını yaptı  
Bakan Yılmaz ve Bakan Albayrak, Türkiye´nin ilk yenilenebilir enerji lisesinin açılışını yaptı

Bakan Yılmaz ve Bakan Albayrak, Türkiye´nin ilk yenilenebilir enerji lisesinin açılışını yaptı

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin kendi enerji ihtiyacının büyük kısmını karşılamakla kalmayacağını, aynı zamanda güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi sistemleri alanlarında uzmanlar yetiştireceğini söyledi.  

Bakan Yılmaz ve Bakan Albayrak, Türkiye´nin ilk yenilenebilir enerji lisesinin açılışını yaptı

Bakan Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak´ın katılımıyla düzenlenen, Türkiye´nin yenilenebilir enerji alanında eğitim verecek ilk ortaöğretim kurumu Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin açılışında yaptığı konuşmada, "Enerji ihtiyacını karşılama noktasında ülkemizde ilk olan okulumuzun tüm kamu kuruluşlarına örnek olmasını temenni ediyorum." dedi.

 

Yılmaz, başta Bakan Albayrak ve çalışma arkadaşları olmak üzere, UNDP ve Küresel Çevre Fonu (GEF) ile okulun yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Enerji ihtiyacı için ülkenin tüm enerji kaynaklarının tamamının değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Yılmaz, bu çerçevede yenilenebilir enerjinin kullanılmasına yönelik çalışmalara büyük ivme kazandırıldığını anlattı.

 

Açılışı yapılan lisenin, bünyesindeki güneş enerjisi panelleri ve rüzgar türbini ile kendi yıllık enerjisinin yüzde 80´ini karşılayacağını belirten Yılmaz, "Okul, enerji ihtiyacının büyük kısmını karşılamakla kalmayacak, aynı zamanda güneş enerjisi ve rüzgar enerji sistemleri dallarında uzmanlar yetiştirecektir." dedi. Mesleki ve teknik eğitimi memleket meselesi olarak gördüklerini dile getiren Yılmaz, 2023´te mesleki eğitimi yüzde 60´a çıkarmayı hedeflediklerini aktardı. Bu yıl ilk defa 12 ilde 19 tematik meslek lisesinin açıldığını ifade eden Yılmaz, Cezeri Lisesi´nin de bu tematik liselerden biri olduğunu söyledi.

 

Meslek liselerine karne verilecek

Mesleki ve teknik okullara ilişkin yeniliklere değinen Yılmaz, "Bu yıl bütün mesleki ve teknik okulların performansını ölçeceğiz, okulları değerlendireceğiz ve her birisine bir karne vereceğiz. Başarılı olan okullarımızı, yöneticileri ve öğretmenleriyle birlikte ödüllendireceğiz." diye konuştu. Öğrencilere beceri eğitimi için kapılarını açan işletmelere devlet desteği verildiğini hatırlatan Yılmaz, uygulamanın başladığı şubat ayından bu yana bu desteğin 239 milyon lirayı bulduğunu aktardı.

 

Meslek lisesi öğrencilerini iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortaladıklarını, bu okuldan mezunlara teknisyen unvanı vermeye başladıklarını söyleyen Yılmaz, bu yıl 64 gelecek yıl da 100 öğretmeni, kendi alanlarında dil eğitimi için İngiltere´ye göndereceklerini bildirdi. Bu yıl Türkiye Ulusal Ajansı´na sunulan ve hibe almaya hak kazanan 526 projeden 471´inin meslek liseleri tarafından hazırlandığını anlatan Yılmaz, bugüne kadar 16 milyon avrodan fazla hibe alındığını söyledi. Çıraklık eğitiminin örgün eğitim kapsamına alındığını hatırlatan Yılmaz, "Devlet desteğiyle geçen eğitim öğretim yılında çırak sayısı 76 bin iken bu yıl 117 binin üzerine çıktı." ifadesini kullandı. Bakan Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığının 85 milyar liralık bütçesinin 13 milyardan fazlasını mesleki eğitime ayırdıklarını belirtti.

 

Sınıf mevcudu ortalamasının düşürülmesi için derslikler yapıldığını, çok sayıda öğretmen atandığını anlatan Yılmaz, "580 binden fazla öğretmen atadık. Bugün gördüğümüz üç öğretmenden ikisi bizim dönemimizde atandı." dedi. Yılmaz, 4+4+4 eğitim sisteminin hayata geçirilmesiyle eğitimde büyük ilerlemeler kaydedildiğini, net okullaşma oranının ortaokulda yüzde 93´ten yüzde 96´ya, ortaöğretimde yüzde 70´ten yüzde 83´e, yükseköğretimde ise yüzde 38´den yüzde 43´e çıktığını söyledi.

 

UNDP´nin 2016 raporunda Türkiye´nin yükseköğretimde brüt okullaşma oranının yüzde 79 olarak yer aldığını bildiren Yılmaz, bu oranla Türkiye´nin Norveç´ten, Fransa´dan, İngiltere´den, İsviçre´den, Almanya´dan daha iyi durumda olduğunu kaydetti. Yılmaz, "Herkes baksın, bilgileri bulabilmek mümkün. Eğer bu bilgiler doğruysa Türkiye çağ atladı. Beşeri sermayesiyle atladı. Beşeri sermayeyi nitelikli kılan eğitimdir." diye konuştu. Yılmaz, milli gelirdeki artışa işaret ederken de "Türkiye´nin bugünü dünden çok daha iyidir. Türkiye´nin bugününü dünden daha iyi eden eğitimdir. Eğitim olmadan hiçbir alanda ileri gidebilmek mümkün değildir." ifadesini kullandı.

 

Bakan Yılmaz, "Buradaki evlatlarımızın hepsinin iş garantisi var." müjdesini veren Bakan Albayrak´a tekrar teşekkür etti, bu tür güzide okulları Türkiye´nin dört bir tarafına yayacaklarını söyledi.

 

Birçok kuruma örneklik teşkil edecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise, konuşmasında Türkiye´nin ilk yenilebilir enerji lisesinin bu yönüyle birçok kuruma örnek oluşturacağını söyledi. Okulun isminin sibernetik alanında çığır açan buluşlarıyla bilinen El-Cezeri´den geldiğini ifade eden Albayrak, El-Cezeri´nin bu toprakların bilimle, ilimle, fenle, tarihin her alanıyla ne kadar iç içe olduğunun göstergelerinden biri olduğunu dile getirdi.

 

Okulun yaklaşık 39 bin metrekare alan üzerine bütünleşik bina sistemiyle inşa edildiğini anlatan Albayrak, standart bir okulun yıllık enerji tüketiminin yaklaşık 159 kilovatsaat olduğunu bildirdi. Bakan Albayrak, şöyle devam etti: "Bu okulumuz yüksek enerji verimliliği sağlayan altyapısı sayesinde yıllık 23,6 kilovatsaat enerji tüketecek. Bu, diğer liselere göre toplamda en az yüzde 80 enerji verimliliği demek. Ayrıca, ısıtma, soğutma, aydınlatma ve havalandırma sistemleri için gereken enerji güneş panelleri ve rüzgar türbinlerinden üretilerek sağlanacak. Gelişmiş arıtma kapasitesine sahip sulama sistemleriyle de atık su ve yağmur suyunun geri dönüşümünden yüzde 70 oranında verimlilik sağlanacak. Standart bir lisede 60 yıllık toplam enerji, su, işletme ve bakım maliyetleri bugünkü değerleriyle yaklaşık 257 milyon lira. Bu okulumuzda bu rakam 71 milyon Türk lirası olacak. Yani 180 milyondan daha fazla bir tasarruf. 26 derslik, 6 laboratuvar, 10 atölye, kapalı spor salonu ve 147 yataklı pansiyona sahip okulumuz yaklaşık 26 milyon liraya mal oldu. Yani aynı özelliklerdeki standart bir liseye göre 1,5 kat daha fazla paraya mal olmasına rağmen, ortaya koyduğu bu tasarrufla bu yatırımı 9,5 yılda amorti edecek. Normal bir liseye göre daha fazla maliyet gerektiren bu ek yatırımları ise yani rüzgar, güneş, verimlilik noktasındaki yatırımların geri dönüşü 3 yılda sağlanacak."

 

"Türkiye enerji teknolojileri üretiminde merkez olacak"

Albayrak, okulun teknolojik altyapısıyla Türkiye´nin son 15 yılda geçirdiği değişim ve dönüşümü gösteren en önemli örneklerden olduğunu vurgulayarak, artan enerji talebinin dengeli bir enerji sepetiyle karşılanması için Millî Enerji ve Maden Politikası Strateji Belgesi´ni nisan ayında kamuoyuyla paylaştığını hatırlattı. Yıllık ortalama 55 milyar dolarlık enerji ve maden ithalatı gerçekleştiren Türkiye için bunun önemli sorunlardan biri olmaya devam ettiğinin altını çizen Albayrak, "Bunun için uzun vadeli, sürdürülebilir ve şeffaf enerji stratejileriyle Türkiye´yi, enerji ve maden alanında dışa bağımlılıktan kurtaracak çok boyutlu bir politikayı uygulamak için adımlar atmaya başladık. Aramacılıktan üretime, alternatif kaynak yatırımlarından, tüketime kadar enerjinin her alanında bütüncül bir süreç oluşturulması için gerekenleri nakış gibi işliyoruz." diye konuştu.

 

Bakan Albayrak, yenilenebilir teknolojilere yapılan yatırımlarda teknoloji transferini öncelik olarak belirlediklerini belirterek, şunları söyledi: "Enerjide atacağımız bu adımlar sadece dışa bağımlılığa, cari açığa, ekonomiye etki etmeyecek. Bu adımlar aynı zamanda Türkiye´yi enerji ticaretinde küresel anlamda önemli bir noktaya taşıyacak. Maliyetleri düşürecek. Sanayicilerimiz, vatandaşlarımız artık enerji maliyetlerine daha az kaynak ayırarak ucuzlaması vesilesiyle daha rahat edecek. Bu da ekonominin büyümesinde, sanayinin büyümesinde ve rekabet etmesinde ülkemize doping etkisi yapacak. Biz biliyoruz ki, bu politikalarımızın başarılı olmasıyla ülkemiz enerji teknolojileri üretiminde aynı zamanda bir merkez haline gelecek."

 

Mezunlara istihdam sözü

El Cezeri´nin 12´nci yüzyılda tasarladığı 50´den fazla makinayla dünyada robot alanının öncüsü olması gibi, bugün Türk mühendislerin, bilim insanlarının enerji teknolojilerine yapacakları çalışmaların da büyük ve güçlü Türkiye amacına ulaşmak için gerekli olduğuna dikkati çeken Albayrak, "Buradaki öğrenci kardeşlerimizin bizler de yanında olacağız. Bu okulumuzda başarılı olan tüm kardeşlerimize lise ve üniversite sonrası istihdam, master ve doktora süreçlerinde en büyük desteği vermek için buradan söz veriyorum. Sevgili gençler sizlerin içlerindeki dinamizm Türkiyenin en büyük gücüdür." diye konuştu. Albayrak, her zaman doğru bilgiye ulaşmak için çalışılması gerektiğini belirterek, "Türkiye´nin mevcut dünya düzeninin değişmesiyle ilgili attığı adımları yorumlarken, tüm bunları doğru bir şekilde okumamız lazım. Özümüze ait yerli ve milli referansları kullanmalı kendi değerlerimizi hiçbir zaman unutmamalıyız." ifadelerini kullandı.

 

Bakan Albayrak, okulda okuyacak öğrencilerin yüklerinin ağır olduğunu vurgulayarak, gençlere ellerinden gelenin en iyisini yapmak için çalışmalarını öğütledi. Albayrak, şunları kaydetti: "Sizlerden büyük beklentileri olan 80 milyonun sorumluluğunu her daim omuzlarınızda hissetmelisiniz. Önce anne ve babamızın vebalinin, sonra tüm bu ülkenin vebalinin omuzlarımızda olduğunu bir an olsun unutmayacağız. Türkiyeyi 2023 ve 2071 hedeflerine eğitime açık idealist bir gençlik taşıyacak. Biz bir elinde taş diğer elinde sopayla dış güçlere maşa olmuş bir gençlik istemiyoruz. Bizler içinden çıktığı toplumun gerçeklerine yabancı olmayan, vatan ve millet sevgisine sahip, pozitif bilimleri yakından takip eden entellektüel seviyesi gayet yüksek bir gençlik istiyoruz."

 

Enerji alanında farkındalığı artıracak ve bilinçli nesiller yetişmesini sağlayacak bu okulun ilk olsa da tek olmayacağını belirten Albayrak, "İnşallah farklı şehirlerde de benzer yatırımları yapmaya, adımları atmaya devam edeceğiz. Maden teknolojileri alanında tüm ülkede 12 lisemiz için protokolü imzaladık, bu okulların sayısının artırılmasını hedefliyoruz." dedi.

 

Konuşmaların ardından, yenilenebilir enerji teknolojileri üzerine eğitim verilecek Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin açılışı yapıldı.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.