Bakan Yılmaz, Ruanda Büyükelçisi Nkurunziza’yı kabul etti  
Bakan Yılmaz, Ruanda Büyükelçisi Nkurunziza’yı kabul etti

Bakan Yılmaz, Ruanda Büyükelçisi Nkurunziza’yı kabul etti

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ruanda´nın Ankara Büyükelçisi Williams B.N. Nkurunziza’yı,  makamında kabul etti. 

Bakan Yılmaz, Ruanda Büyükelçisi Nkurunziza’yı kabul etti

Bakan Yılmaz görüşmede, Ruanda’nın Afrika’da güvenlik yönüyle öne çıkan bir ülke olduğunu belirterek, Ruanda ile ekonomik ilişkilerin yanında eğitim ve diğer alanlarda da işbirliğini geliştirmek istediklerini söyledi. Bakan Yılmaz, Büyükelçi Nkurunziza’nın sorusu üzerine mesleki eğitime değinerek, mesleki eğitimde Türkiye’nin okullaşma oranı yüzde 44 civarında olduğunu, hedeflerinin ise yüzde 60 olduğunu bildirerek, "Dolayısıyla genç işsizlik oranını azaltmak istiyoruz. Eğiticilerin eğitimi dâhil olmak üzere, bu alanda tecrübelerimizi paylaşmak istiyoruz." dedi. Bakan Yılmaz, Türkiye’den iş adamlarının Ruanda’ya ilgi gösterdiğini, ekonomik ilişkiler arttıkça diğer alandaki ilişkilerin de artığını kaydetti.

 

Kendilerini kabul ettiği için Bakan Yılmaz´a teşekkür eden Büyükelçi Nkurunziza, siyasi ve ekonomik alana ek olarak eğitim alanında da ilişkileri artırmaya ihtiyaç olduğunu ifade etti. Bu kapsamda, eğitim alanında daha fazla faaliyetin yürütülmesini beklediklerini ifade eden Nkurunziza, son 3 yılda, Türkiye’ye gelen Ruandalı öğrenci sayısının artışından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 5 yıl önce sadece 6 öğrencinin eğitim gördüğünü,  şimdi ise yaklaşık 200 öğrencinin Türkiye’de eğitim aldığını bildirdi. Türkiye’ye gelen öğrenci sayısının artırılması amacıyla bu yönde işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.