Bakan Yılmaz, Afrikalı bakanlarla ikili görüşmeler gerçekleştirdi  
Bakan Yılmaz, Afrikalı bakanlarla ikili görüşmeler gerçekleştirdi

Bakan Yılmaz, Afrikalı bakanlarla ikili görüşmeler gerçekleştirdi

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye-Afrika Eğitim Bakanları Konferansı kapsamında konuk bakanlarla görüştü.

Bakan Yılmaz, Afrikalı bakanlarla ikili görüşmeler gerçekleştirdi

Çırağan Sarayı´nda devam eden ve 26 Afrika ülkesinin katıldığı Türkiye-Afrika Eğitim Bakanları Konferansı´nda Bakan Yılmaz, Güney Sudan Yüksek Öğretim Bilim ve Teknoloji Bakanı Yien Oral Lam ve Genel Eğitim Bakanı Deng Deng Hoc Yai, Kamerun İlköğretim Bakanı Alim Hadidja Ebse Youssouf, Orta Öğretim Bakanı Jean Ernest Massena Ngalle Bibehe ve İstihdam ve Mesleki Eğitim Bakanı Zacharie Peretevet, Somali Eğitim Kültür ve Yükseköğretim Bakanı Abdi Dahir Osman, Gambiya Temel ve Ortaöğretim Bakanı Claudiana Ayo Cole, Uganda Temel Eğitim ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Rosemary Seninde Nansubuga, Demokratik Kongo Cumhuriyeti İlk Orta ve Mesleki Öğretim Bakanı Gaston Bongala Musemena, Zimbabve İlköğretim ve Ortaöğretim Bakan Yardımcısı Paul Mavima ile ikili görüşmeler yaptı.

 

Bakan Yılmaz, Mali Millî Eğitim Bakanı Mohomed Agerlaf ile eğitim alanında ikili iş birliği ve Türkiye Maarif Vakfı tarafından kurulması öngörülen okullara ilişkin 12 Ağustos 2017 tarihinde imzalanan anlaşmanın uygulanması konusunda görüş alışverişinde bulundu. Fildişi Sahili Büyükelçisi Yacouba Atta ile müzakeresi devam eden anlaşma sürecine yönelik görüşen Yılmaz, Cibuti Eğitim Bakanı Moustapha Mohamed Mahamoud ile de 22 Şubat 2017´de imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cibuti Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Mesleki ve Teknik Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması"na ilişkin bir araya geldi.

 

Bakan Yılmaz daha sonra Güney Sudan Genel Eğitim Bakanı Deng Deng Hoc Yai ile "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile "Güney Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Eğitim İşbirliği Anlaşması", Somali Federal Cumhuriyeti Eğitim Kültür ve Yükseköğretim Bakanı Abdi Dahir Osman ile iki ülke arasında yüksek öğretim alanında iş birliği mutabakatı imzaladı.

 

Konferans kapsamında ayrıca Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, Güney Sudan Yükseköğretim Bilim ve Teknoloji Bakanı Yien Oral Lam ile "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Güney Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı"na imza koydu.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.