BAKAN SELÇUK'TAN VELİLERE 'ÇOCUKLARINIZLA OYUN OYNAYIN' TAVSİYESİ  
BAKAN SELÇUK'TAN VELİLERE 'ÇOCUKLARINIZLA OYUN OYNAYIN' TAVSİYESİ

BAKAN SELÇUK'TAN VELİLERE 'ÇOCUKLARINIZLA OYUN OYNAYIN' TAVSİYESİ

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Uzaktan Eğitim Yakından İlgi Seti'ne "Kriz Durumunda Oyun" başlıklı yeni bir kılavuz eklediklerini belirterek, "Kriz durumlarında oyunun iyileştirici bir rolü vardır. Çocukların kaygı ve korkuları ile baş edebilmelerine, normale dönüldüğünü hissetmelerine, rahatlamalarına ve moral düzeylerinin yükselmesine yardımcı olmaktadır." dedi.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada, koronavirüs önlemleri kapsamında sürdürülen uzaktan eğitimle beraber, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte evde geçirdiği zamanda, çocuklar ve diğer aile üyelerinin yakın ilişkiler ve güçlü bağlar kurmasına katkı sağlamak amacıyla Uzaktan Eğitim Yakından İlgi Seti hazırladıklarını anımsattı. 
 
Bu sete "Kriz Durumunda Oyun" başlıklı yeni bir kılavuz eklendiğini belirten Selçuk, ebeveynlere çocuklarıyla "oyun oynama"ları tavsiyesinde bulundu.
 
Uzaktan Eğitim Yakından İlgi setinin işlevinin çok büyük olduğunun altını çizen Selçuk, "Oyun çocukların dilidir. Oyun, çocukların kendilerini ifade etmelerini kolaylaştırır. Velilerimiz de çocukluklarında oyunlarla büyüdüler. Çocuklarımızın oyun dilini biliyorlar. Kriz durumlarında ise oyunun iyileştirici bir rolü vardır. Çocukların kaygı ve korkuları ile baş edebilmelerine, normale dönüldüğünü hissetmelerine, rahatlamalarına ve moral düzeylerinin yükselmesine yardımcı olmaktadır." diye konuştu.
 
"Kriz Durumunda Oyun" başlıklı kılavuz, Bakanlığın "meb.gov.tr" internet adresinden erişime açıldı. Kılavuzda, oyunun, mutlu ve sağlıklı çocuk gelişiminin önemli bir parçası olduğu belirtildi.
 
Uzun süre evde olmanın, arkadaşlardan, aile üyelerinden, rutinlerden ve sevilen mekanlardan ayrı kalmanın herkes için yeni bir durum olduğuna işaret edilen kılavuzda, oyun oynamanın sadece çocukların değil, yetişkinlerin de bu beklenmedik durumun neden olduğu kaygı, korku ve endişelerle uzlaşmasına bunların üstesinden gelmesine yardımcı olacağı ifade edildi.
 
Oyun oynamanın çocukların; özgün düşünme, hayal kurma, problem çözme becerilerini geliştirdiğine, küçük çocukların yaparak ve konuşarak gelişmesine yardımcı olduğuna, düşünmeyi öğrenmelerini sağladığına, neler olup bittiğini kavramalarına katkı sağladığına, dikkat çekilen kılavuzda, "Oyun oynarken duygularını sergilemelerine, böylelikle onlarla uzlaşmalarına ve onlar üzerinde kontrol sahibi olmalarına yardımcı olur, başkalarına ve kendilerine zarar vermeden öfke ve hayal kırıklığı gibi duyguları güvenli bir biçimde ifade etmelerini sağlar, kendi güçlü yönlerini ve başa çıkma yeteneklerini geliştirmelerini sağlar, duygularını içlerinde tutmak yerine dışa vurmalarına yardımcı olur. " şeklinde bilgiler verildi. 
 
Çocukla birlikte oyun oynamanın neden önemli olduğuna ilişkin tespitlerin yer aldığı kılavuzda, ailelere çocuklarıyla birlikte oyun oynarken göz önünde bulundurmaları gereken hususlara yer verildi.
 
Bu kapsamda ailelere şu öneriler verildi:
" Çocuğunuzla oynamak için zaman ayırın.
-  Çocuğunuzun oyun oynayabileceği bir alan oluşturun.
-  Çocuğunuzun oyununu yönetmeye ya da yönlendirmeye çalışmayın. 
-  Çocuğunuzun oyununu bölmeyin.
-  Oyuna katılmadan önce bekleyin, dinleyin ve gözlemleyin.
-  Oynarken çocuğunuzun hata yapmasına izin verin.
-  Her çocuk kendine özgüdür.
-  Çocuğunuzun oyununun senaryosunu kendisinin yazmasına izin verin.
-  Evdeki her türlü malzemenin bir oyun materyali olabileceğini hatırlayın.
-  Çocuğunuz gürültülü ve dağınıklığa neden olan oyunlar oynadığında sakin olun.
-  Çocuğunuzu kendi başına vakit geçirmesi ve oyun oynaması için teşvik edin.
 
"Kriz Durumlarında Oyun" Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.