BAKAN SELÇUK, LGS KAPSAMINDA YAPILACAK MERKEZİ SINAVA İLİŞKİN DETAYLARI ANLATTI  
BAKAN SELÇUK, LGS KAPSAMINDA YAPILACAK MERKEZİ SINAVA İLİŞKİN DETAYLARI ANLATTI

BAKAN SELÇUK, LGS KAPSAMINDA YAPILACAK MERKEZİ SINAVA İLİŞKİN DETAYLARI ANLATTI

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi 20 Haziran 2020 tarihinde yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) LGS başvuru kılavuzunu güncelledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kılavuzda yapılan değişikleri ve sınavla ilgili detayları bir gazeteye verdiği röportajda anlattı.


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un röportajı şöyle:

Öğrenciler Sınava Kendi Okullarında Girecekler

Gazeteci: Kılavuz da güncellendi. Ne gibi değişiklikler var?
Bakan: Güncellenen kılavuzda sınav tarihi güncellendi. 2019 yılına göre de üç iyileştirme yaptık. Birincisi 2019 yılında öğrencilerin sınava girecekleri okullar değiştiriliyordu. Bu süreçte hem ulaşım imkânlarını göz önüne alarak hem de öğrencilerimizin kaygı düzeylerini düşürebilmek için önemli bir karar aldık. Tüm öğrenciler şu anda kayıtlı oldukları kendi okullarında sınava girecekler.

Gazeteci: Öğrencilerin sınava okullarında girmesi sınav yapılacak okul sayısını artırdı mı? Kaç okulda sınav olacak?
Bakan: Elbette. 2019 yılında sınav için 3 bin 769 okulda sınav yapmıştık. Öğrencilerimize kolaylık sağlamak için kendi okullarında sınava girme kolaylığı sınav yapılacak okul sayısında yaklaşık beş katlık bir artışa neden oldu. Yaklaşık 17 bin 932 okulda sınav olacak.

Gazeteci: Bazı okullarda ikili eğitim yapılıyordu. Bu durumda da tüm öğrenciler kendi okullarında sınava girebilecekler mi?
Bakan: Bu tip bazı okullarda sosyal mesafe dikkate alındığında aynı okulda girme imkânı olamayan çok az sayıda okul var. Bu durumda öğrenciler okul binalarına en yakın okul binasında sınava alınacaklar. Zaten tüm öğrenciler sınava nerede gireceklerini e-okul üzerinden öğrenecekler.

Sınav Giriş Belgeleri Sınavda Hazır Olacak

Gazeteci: Öğrencilerin kendi okullarında sınava girmeleri çok önemli bir değişiklik. Hem öğrenci hem de velileri rahatlatacak bir karar. Herkes bildiği ve devam ettiği okulunda sınava girecek. Diğer iki iyileştirmeniz nedir?
Bakan: Öğrenciler sınava giriş belgelerini 28 Mayıs 2020 tarihinde okullarından almaları gerekiyordu. Bu kuralı da süreçten dolayı kaldırdık. Sınava girecek tüm öğrencilerin sınava giriş belgeleri sınavdan önce sınava girecekleri okuldaki sınıfta oturmaları gereken masaya konulacak. Yani öğrencinin sınav giriş belgesi ile ilgili bir kaygı duymasına gerek yok.

Geçerli Kimlik Belgesi Fotoğraflı Olmak Zorunda Değil

Gazeteci: Bu da önemli bir rahatlık sağlayacak. Üçüncü iyileştirme?
Bakan: Geçerli kimlik belgesinde 15 yaş ve üzeri fotoğraf bulunması gerekiyordu. 15 yaşına girenlerin fotoğraflı kimlik belgesi çıkartmasında yaşanabilecek zorlukları göz önüne alarak 2020 LGS'de geçerli kimlik belgelerinde fotoğraf olma koşulunu çıkarttık.

Gazeteci: Bu süreçte farklı illere gidip dönememe durumu olan öğrenciler sınav yerlerini değiştirebilecekler mi?
Bakan: Mücbir sebepler söz konusu olması durumunda bu kapsamda başvurular illerimizdeki komisyonlarda değerlendirilecek. Uygun görülmesi durumunda gerekli değişiklikler yapılabilecek.

Ücretsiz Maske Dağıtılacak

Gazeteci: Sınavda koruyucu önlemler ve sosyal mesafe çok önemli. Bu konuda ne gibi önlemler alacaksınız?
Bakan: Öncelikle sınavın yapılacağı tüm okullarımızın sınavdan önce dezenfeksiyonu yapılacak. Tüm okullarımızda sınav görevlileri ve öğrencilerin tamamına Bakanlığımız tarafından ücretsiz maske verilecek. Tüm sınıflarda ihtiyaç halinde kullanılmak üzere dezenfektan malzemeleri bulunacak. Öğrenciler sınava girecekleri okullara geldiklerinde beklemeden ve sosyal mesafeye dikkat ederek ve elleri dezenfekte edilerek sınıflara alınacaklar. El dezenfektanı uygulamasının sınav binası ya da salon girişinde yapılması için okullar tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu sürece 81 ilde okul girişlerinde rehber öğretmenlerimiz de destek olacaklar.

Gazeteci: Sınav esnasında çocuklar maskelerini çıkartabilecek mi?
Bakan: Sınav salonlarında sosyal mesafeye göre oturma düzeni olacağı için sınav esnasında istedikleri zaman maskelerini çıkartabilirler.

Gazeteci: Sınıfların kapasitesi sosyal mesafe için uygun olmadığında ne yapılacak?
Bakan: Bu durumda okuldaki boş alanlar kullanılacak. Yani, okuldaki kütüphane, yemekhane ve spor salonu gibi daha geniş alanlar varsa bunlar kullanılabilecek. İl müdürlerimiz tek tek okulları inceleyerek bu durumları belirliyorlar ve gerekli önlemleri alıyorlar.

Gazeteci: Astım hastası olan öğrenciler kullandıkları sağlık aparatları ile sınava girebilecekler mi?
Bakan: Astım hastası olan öğrenciler ise doktor raporlarında yer alan astım spreylerini yanlarında getirebilecek.

Gazeteci: Tedavi gören veya Covid-19 tedavisi gören öğrencilere yönelik ayrı bir sınav hizmetiniz olacak mı?
Bakan: Sınav hazırlığı sürecini öğrencilerin sağlığını ve güvenliğini önceleyerek tasarladık. Bu kapsamda koronavirüs tedavisi görmekte olan öğrencilere hastanelerde sınav hizmeti sunulabilecek. "Sınav Tedbir Hizmeti" alınabilmesi için veliler ya da vasiler tarafından, öğrencinin sınava alınacağı adresin yer alacağı dilekçe ve mazeret durumunu bildiren belgeler ile il veya ilçe millî eğitim müdürlüklerine başvuru yapılması gerekiyor. Dilekçeler, Bölge Sınav Yürütme Komisyonları tarafından değerlendirilerek öğrencilerin durumuna uygun "Sınav Tedbir Hizmeti" sunulacak.

Gazeteci: Oldukça büyük bir organizasyon olacak.
Bakan: Evet. Şimdiden hazırlıklarımıza başladık. Önemli olan sınav öncesi, sınav esnası ve sonrasındaki sürecin suhuletli bir şekilde yönetilmesi. Tüm ayrıntılar şimdiden planlıyor ve gerekli önlemleri alıyoruz.

LGS Hazırlık İçin Her Ay 2000 Soru Desteği

Gazeteci: LGS için örnek soru kitapçığı yayınlıyordunuz. Buna göre sadece birinci dönem müfredat ve kazanımlarına yönelik örnek soru kitapçığı yayımlamaya devam edecek misiniz?
Bakan: Evet. Örnek soru kitapçığını ayda bir yayımlıyorduk. Bu süreçte öğrencilerimize yardımcı olmak için ayda iki kez örnek soru kitapçığı yayımlamaya başladık. Ayrıca öğrencilerimize sınava yönelik çalışma soruları da yayımlamaya başladık.

Gazeteci: Örnek soru kitapçığından ayrı çalışma soruları mı yayımlıyorsunuz?
Bakan: Evet. 8. sınıf öğrencileri için birinci dönem müfredat ve kazanımlarına yönelik 516 sorudan oluşan LGS Çalışma Soruları destek paketinin birincisini 16 Nisan'da yayımladık.  4 Mayıs tarihinde de 1000 sorudan oluşan mayıs ayı çalışma soruları destek paketini yayımladık. Şu ana kadar toplam 1516 sorudan oluşan soru destek paketi LGS merkezi sınavına girecek öğrencilerin kullanımına sunmuş olduk. 15 günde bir 1000 soruluk LGS sınav hazırlık sorularını yayımlamaya devam edeceğiz.

Gazeteci: Bu sene LGS merkezi sınava girecek öğrencilerin hem müfredat ve kazanımları sadece 8.sınıfın birinci dönemini kapsıyor hem de inanılmaz soru desteği var. Bunlar öğrenciler açısından çok önemli.
Bakan: Tüm kapasitemizle bu süreçte öğrencilerimizin yanında olmaya çalışıyoruz. 2019 yılında 81 ilde ölçme ve değerlendirme merkezi kurmamız bu süreci yönetmemizde inanılmaz destek oldu. 81 ilde bu merkezlerdeki öğretmenlerimiz öğrencilerin LGS çalışma sorularının hazırlanmasına çok önemli katkı sunuyorlar.

Herkes Sınava Girmek Zorunda mı?

Gazeteci: 8.sınıftaki tüm öğrencileri sınava otomatik kayıt yaptınız. Öğrenciler ve veliler çok merak ediyor. Tüm öğrenciler sınava girmek zorunda mı?
Bakan: Kesinlikle hayır. Bildiğiniz gibi liselere yerleştirme merkezi puanla veya puansız yerel yerleştirme ile yapılıyor. Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu, yani yaklaşık %90'ı sınavsız bir şekilde tercih ettikleri okullara yerleştirilecekler. Yaklaşık 213 bin kontenjanı olan bazı okullarımıza ise sadece merkezi sınav puanı ile yerleştirme yapılacak. Dolayısıyla bu kontenjan kapsamındaki okullara girmek isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınav bu.

Gazeteci: Son olarak öğrenci ve ailelerine ileteceğiniz bir mesajınız olacak mı?
Bakan: Öğrencilerimiz ve velilerimiz için her türlü önlemi almaya çalışıyoruz. Rehber öğretmenlerimiz de korona virüs tedbirleri kapsamında velilere ve öğrencilere yardımcı olmak için tüm okullarda görevli olacaklar. Ailelerimiz, çocuklarımız müsterih olsunlar, nasıl ki akademik destek konusunda örnek sorularımız, destek paketlerimiz, canlı sınıflarımızla hazırlık sürecinde öğrencilerimizin yanında olduysak, sınav aşamasında da onların sağlığı ve güvenliği için gerekli her türlü tedbiri almaktayız, tüm endişeleri bir kenara bıraksınlar ve sadece sınavlarına odaklansınlar.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.