BAKAN SELÇUK, EĞİTİM GÜNDEMİNE İLİŞKİN DETAYLARI PAYLAŞTI  
BAKAN SELÇUK, EĞİTİM GÜNDEMİNE İLİŞKİN DETAYLARI PAYLAŞTI

BAKAN SELÇUK, EĞİTİM GÜNDEMİNE İLİŞKİN DETAYLARI PAYLAŞTI

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı çeşitli programlarda eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çekimleri İstanbul Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Cumhuriyet Eğitim Müzesi'nde yapılan ve CNN Türk Televizyonu'nda yayınlanan 5N1K Programı'na katılarak yüz yüze eğitime geçişle ilgili yeni dönemde kararların nasıl alınacağına ve yerinde karar verme sürecine ilişkin detayları paylaştı.
 
Salgının başlangıcında dağınıklığa yol açabilecek karar yerine önce merkezî kararların alındığına işaret eden Selçuk, "Önümüzdeki süreç, yerinde kararın artık yaygınlaşma dönemine geldi. Önce il bazında bakılacak, ilçe bazında valiler, il hıfzıssıhha kurulu marifetiyle karar verecek." dedi.
 
Bakan Ziya Selçuk, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında "yerinde karar" uygulamasına ilişkin şu bilgileri de verdi: "Her hafta Sağlık Bakanlığı, şehir bazında son 7 günde 100 binde görülen vaka sayısını açıklayacak ve düşükten, çok yükseğe kadar 4 basamağa ayrılmış olan risk gruplarının hangisinde, hangi şehirlerin bulunduğu belirlenmiş olacak ve buna göre o şehrin valisi ve il hıfzıssıhha kurulu, o ilde okulları açmak ya da kapatmak üzerine bir karar alabilecek."
 
"Yaz Tatiliyle İlgili Bir Karar Alınması Gerektiğini Düşünüyorum"
 
Salgın döneminde "büyük bir kayıp kuşak endişesinin" bulunup bulunmadığı sorusu üzerine, bu yönde bir endişesinin bulunmadığını, Bakanlık olarak EBA, TRT EBA televizyonları, canlı dersler, dijital ve basılı materyallerle öğrencilerin eğitimlerini desteklerini anlatan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaz tatiliyle ilgili bir karar alınması gerektiğini düşünüyorum. Bunu, bugünlerde ölçme değerlendirme uzmanlarıyla eğitim bilimcilerle tartışıyoruz. Yaz aylarında kitlesel olarak herkes için değil, ama özellikle kritik gruplar için matematik kampları, bilim kampları, küçük çocuklara özgü oyun kampları, okullardaki faaliyetler, atölyeler bütün bunları devam etmesi gerekiyor ki ettireceğiz. Tatille ilgili mevcut dönemde karnenin tarihi ile ilgili bir değişiklik olabilir, netleşmemekle beraber, amabu şu demek değil: 'Öğrencilerimizin tamamı yaz boyunca okullarında olacaklar.' böyle bir kararımız yok ama bunun biraz uzamasıyla ilgili doğrudan ya da dolaylı ya da grup grup çalışmalar vasıtasıyla, uzamasıyla ilgili çalışmalarımız var."
 
Koronavirüs aşısının öğretmenlere yönelik uygulanma planlamasına ilişkin ise Bakan Selçuk, "Sağlık Bakanlığı, aşının Türkiye'ye geliş durumuna göre öğretmenlerimizin aşı planlamasını yapıyoruz. Resmî ve özel okullardaki 1 milyon 259 bin öğretmen ve diğer çalışanımızın açılan sınıflardan başlamak üzere aşı tedariğine göre planlama yapılıyor." bilgisini verdi.
 
"Yüz Yüze Sınavların Yapılması İçin Ortam Müsait"
 
Selçuk, liselerde yüz yüze sınavlarla ilgili kararın net olduğunu ifade ederek çocukların geleceğe dönük yapmaları gereken ödevlerin bulunduğunu vurguladı ve ekledi: "Lise öğrencilerinin yüzde 40'ı da sınava girdi, yüzde 60'ı kaldı. Onlarla ilgili yerinde karara bağlı olarak örneğin, 'Şu ilde çok yüksek risk olduğu için okullar açılmayacak.' denildiğinde o ilde zaten sınav olmayacak, yani risk varsa sınav ertelenecek, sonraki haftalarda olacak. Bu yüzden biz okulların çok kontrollü olduğunu biliyoruz, okulların denetlendiğini biliyoruz. Okulum Temiz Belgesi ile her okulun risk değerlendirmesinin yapıldığını ve bizim ciddi miktarda okulumuzda alınması gereken önlemler olduğunu gördük ve bunları da aldık. Bu sınavların yapılması için ortam müsait. Eğer sınav varsa çocuklar hiç bırakmıyorlar, canlı ders sayısı artıyor ama hiç sınav yok derseniz bu sefer düşüyor. Çocukların en az yarısı 'Lütfen, sınav olsun; biz çalıştık, hazırlandık, bizim çalışmamızın karşılığı olmalı.' diye ısrarla bize bir tepkide bulunuyorlar."

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.