BAKAN ÖZER, İSTANBUL'DA OKUL AÇILIŞI YAPTI  
BAKAN ÖZER, İSTANBUL'DA OKUL AÇILIŞI YAPTI

BAKAN ÖZER, İSTANBUL'DA OKUL AÇILIŞI YAPTI

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, depreme karşı yenilenen Şile Necda Moralıgil İlk ve Ortaokulu ile Erenköy Kız Lisesinin yeniden hizmete açılması dolayısıyla düzenlenen törenlere katıldı.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer; İstanbul Valiliği Proje Koordinasyon Birimi tarafından depreme karşı yenilenen Şile Necda Moralıgil İlkokulu ve Ortaokulunun yeniden hizmete açılması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 2020 Mart ayından itibaren tüm dünyanın daha önce deneyimlemediği bir süreçten geçtiğini ve hâlâ geçmeye devam ettiğini, bir ön hazırlık olmadığı için ülkelerin yeni sürece adapte olmakta zorluklar yaşadığını söyledi.
 
Bu süreçte en fazla etkilenen sektörlerden birinin de eğitim olduğunu ancak Millî Eğitim Bakanlığının salgın döneminde tüm camiasıyla müthiş bir performans gösterdiğini ifade eden Özer, "Okulları artık kapalı tutma lüksümüz yok. Okulların yüz yüze eğitime ara vermesinde istediğiniz kadar dijital platformları verimli bir şekilde kullanabilirsiniz ama okul, sadece öğrenmenin gerçekleştirildiği mekânlar değildir. Öğrencilerimizin psikososyal gelişimlerini tamamladığı, ortak çalışmalar üretebildiği; kültür, sanat ve spor aktivitelerinin yapıldığı mekânlar. Dolayısıyla yüz yüze eğitimin yerine ikame edilecek hiçbir mekanizma yoktur ama bu, şu demek değildir: Dijital platformlardan vazgeçeceğiz. Hayır ama yüz yüze eğitime devam ederken sürekli dijital platformlardan da destek alacağız." diye konuştu.
 
"Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin eğitim sistemi devasa bir sistem"
Okulların sağlıklı bir şekilde kurallara riayet ederek yüz yüze eğitime devam ettiğini belirten Özer, şu bilgileri aktardı: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin eğitim sistemi devasa bir sistem. 18 milyon öğrencimiz var. 1.2 milyon öğretmenimiz var. 100 binin üzerinde idari personelimiz var. 150 bin servis şoförü ve rehberlik destek elemanları var. Kabaca 20 milyon insanın varlık alanı bulduğu bir sistemden bahsediyoruz. Bu sistemi yüz yüze eğitime maksimum düzeyde devam ettirebilmek için vaka bazlı, okul bazlı bir yöntemle süreci yönetmeye çalışıyoruz. Bizim 57 bin 108'i devlet okulu olmak üzere 71 bin 320 okulumuz var. 850 bin dersliğimiz var."
 
Sağlık Bakanlığının belirlediği vaka veya yakın temas nedeniyle bazı sınıfların yüz yüze eğitime 14 gün ara verdiğini, 14 günlük süre içinde dijital platformlar üzerinden uzaktan eğitime devam edildiğini aktaran Özer, "Eğitim sisteminin, açık ve yüz yüze eğitime devam etmesinin bu süreçte bir millî güvenlik meselesi olduğu yönündeki irademizin arkasında duruyoruz." dedi.
 
Bakan Özer, öğretmenlerle gurur duyduklarını dile getirerek öğretmenlerde bir doz aşı oranının yüzde 92, iki doz aşı oranının ise yüzde 83, aşı olmayıp antikor üreten öğretmen oranının yüzde 5 olduğunu aktardı.
 
Kurdele keserek Necda Moralıgil İlkokulu ve Ortaokulunu yeniden hizmete açan Bakan Özer ve beraberindekiler, daha sonra okulun içini dolaşarak sınıfları ziyaret eti.
 
Programa, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile diğer davetliler katıldı.
 
110 Yıllık Kadim Okulda, Devletin Farklı Kademelerinde Görev Alan Birçok İnsan Yetişti
Millî Eğitim Bakanı Özer, Şile'deki programın ardından İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından depreme karşı yenilenen Erenköy Kız Lisesinin açılışına katıldı. 
 
Bakan Özer, 110 yıllık kadim bir okulda bulunmaktan hem mutluluk hem de heyecan duyduğunu dile getirdi. Bu okulda, Türkiye Cumhuriyeti'nin bugünlere gelmesinde emeği olan çok sayıda insanın yetiştiğini, devletin ve toplumun çok farklı yerlerinde görev aldıklarını belirten Özer, bu okulda okuyup yaşayanlara minnetlerini sunarken vefat etmiş olanları da rahmetle andı.
 
Dünyanın, 2020 Mart ayında hiç hazırlık yapmadığı bir sürece girdiğini hatırlatan Bakan Özer; hayatın normal akışından sapmaya başladığını, bu süreçten en fazla eğitim sektörünün etkilendiğini ama Millî Eğitim Bakanlığının hızlı bir şekilde geliştirdiği dijital platformlarla öğrencisinin ve öğretmenin yanında olmaya devam ettiğini söyledi.
 
Bakan Özer şöyle devam etti: "Uzaktan eğitim sanki çok kolay bir eğitimmiş gibi toplumda bir algı oluştu. Öğretmenlerimiz okula gitmek istemiyor sanki. Rahat şekilde dersler yapılıyor ama çileyi çekenler bilir. 40 dakikalık ders için verilen emekler, o dijital materyallerin üretilmesi, öğrencilerle sanal ortamda buluşulması o kadar kolay bir şey değil. Tüm öğretmenlerimizi bu süreçteki fedakârlıklarından dolayı tebrik ediyorum."
 
"Yüz Yüze Eğitimin Yerine Hiçbir Dijital Platform İkame Edilemez"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katkıları ve sürece desteklerinden dolayı Türkiye'de aşıya erişimde hızlı bir sürecin yaşandığını belirten Özer, "Çözümün aşı olduğu ve aynı zamanda temizlik, maske ve mesafe olduğu bir ortamda artık eğitimin yüz yüze devam edebilmesi mümkündür. Artık okulları kapatabilme lüksümüz asla bulunmamaktadır. 1,5 yıllık süreç içinde ne kadar dijital platformlardan destek verilirse verilsin, yüz yüze eğitimin yerine hiçbir dijital platform ikame edilemez çünkü okullarımız, sadece öğrenmenin olduğu mekânlar değildir. Sağlık Bakanlığımız ile yürüttüğümüz koordinasyon çerçevesinde 3. haftaya girdik ve geçmişte olduğu gibi il ve ilçe bazlı okul sistematiğinde bir kapatma yok. Olanlar, vaka ve sınıf bazlı." diye konuştu. 
 
Toplumda herkesin gözünün okullarda olduğunu dile getiren Bakan Özer, "Okullardan beklentiler o kadar yüksek ki 18 milyona yakın öğrencimiz, 1.2 milyon öğretmenimiz, 150 bine yakın idari personelimiz, bir o kadar servis şoförümüzün birlikte olduğu 20 milyonluk kitle, ders saatlerinin dışında evlerine gidiyor. Veliler sürekli mobil hâldeler, dolayısıyla okullarımızı açık tutabilmemiz için toplumun tüm kesiminin sağlık kurallarına riayet etmesi gerekiyor." dedi.
 
Okulların açık kalmasının millî güvenlik meselesi olduğunu vurgulayan Bakan Özer, "Dünya artık PISA ile OECD'nin yaptığı araştırmalarla puan artışının, kaç trilyon dolarlık gayrisafi millî hasılaya etkisini hesaplıyor. O zaman Kovid'ten dolayı uzaktan eğitimin öğrenme kayıplarının getirdiği mutlaka bir maliyet de var. Onun için millî güvenlik meselesi. Genç insanların sağlıklı şekilde büyümesi millî güvenlik meselesi. " değerlendirmesinde bulundu.
 
"Kadıköy'de 19 Okulu Yıkıp Yeniden Yaptık"
Konuşmaların ardından Bakan Özer, İstanbul Valisi Yerlikaya ve beraberindekilerle kurdele keserek okulun açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından öğrenciler Bakan Özer ile özçekim yaptı.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.