Bakan Avcı, Avrupa Konseyi Eğitim Bakanları Konferansı´nda  
Bakan Avcı, Avrupa Konseyi Eğitim Bakanları Konferansı´nda

Bakan Avcı, Avrupa Konseyi Eğitim Bakanları Konferansı´nda

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Brüksel´de yapılan Avrupa Konseyi Eğitim Bakanları 25. Daimi Konferansı´na katıldı.

Bakan Avcı, Avrupa Konseyi Eğitim Bakanları Konferansı´nda

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 47 bakanın katıldığı konferansın "Demokratik Kültüre Katılım için Gereken Yeterlilikler Referans Çerçevesi" başlıklı birinci oturumunda, konuşmasına Brüksel´de geçen ay yaşanan saldırılardan duyduğu üzüntüleri dile getirerek başladı. Belçika halkına geçmiş olsun dileklerini sunan Bakan Avcı, "Türkiye terörün her zaman karışında olmuştur ve karşı olmaya da devam edecektir" dedi.

 

"Bütün ülkeleri yanımızda görmek istiyoruz"

Bakan Avcı, konuşmasında Türkiye´nin Suriyeli sığınmacılar için yaptıklarına değinerek şunları söyledi: "Ülkemde 2,5 milyon Suriyeli sığınmacı var. 5-17 yaş arası okul çağında, 830 bin Suriyeli çocuk bulunmaktadır. Biz bugün itibariyle bunların 330 binini örgün eğitime aldık. Bu yıl sonuna kadar toplamda 450 bin Suriyeli çocuğu eğitime almayı planlıyoruz. Bu çocukların 85 bini kamp içindeki geçici eğitim merkezlerinde, 170 bini kamp dışında kurulan geçici eğitim merkezlerinde, 75 bini ise Bakanlığımıza bağlı okullarda eğitim görüyor. Bu çocuklar için Türkiye kendi imkanlarıyla yapabileceklerinin en iyisini yapmaya çalışıyor. Bu konuda bütün ülkeleri yanımızda görmek istiyoruz."

 

"İslamofobi akımları karşısında bütün devletler tedbir almalı"

Konferansın en büyük sonuçlarından birisinin de bu konu hakkındaki farkındalığın arttırması olacağını kaydeden Bakan Avcı, "Bununla birlikte terörün yok edilmesinde genç nesillerin eğitiminin çok önemli bir role sahip olduğunu hepimizin paylaşıyor olması da çok önemlidir. Farklılıklara sahip olan kültürel çeşitlilikten haberdar, demokrasinin evrensel değerlerine saygılı insanlar yetiştirerek bunu sağlayabiliriz. Bu bakımdan demokrasi kültürüne aktif katılım sağlayacak öğrencilerin yeterlilikleri için Avrupa Konseyi´nin göstermiş olduğu çabayı da değerli buluyorum" diye konuştu.

 

Özellikle İslamofobi akımları karşısında bütün devletlerin tedbir alması gerektiğini dile getiren Bakan Avcı, "Müslüman kitleler, terör örgütlerinin vahşetinden sorumlu tutulmamalı ve haksızlığa meydan verilmemelidir" ifadesini kullandı.

 

Bakan Avcı, daha sonra 23 ülkeden bakanlar ve heyet başkanlarının katılımıyla "Yeni Yeterlikler Çerçevesinin Uygulanmasında Ulusal Düzeydeki Faaliyetlere Yönelik Çalışma Grubu Müzakereleri" oturumuna başkanlık etti.

 

Bakan Avcı, yarın da "Terörizme varan radikalizm ve şiddet aşırıcılığını önleyen etkin vatandaşlık eğitimi" başlıklı oturuma katılacak.

 

Avrupa Konseyi eğitim bakanlarının katıldığı konferans öncesinde, bakanlar aile fotoğrafı çektirdi.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.