SURİYELİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ İÇİN AB İLE YENİ İŞ BİRLİĞİ  
SURİYELİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ İÇİN AB İLE YENİ İŞ BİRLİĞİ

SURİYELİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ İÇİN AB İLE YENİ İŞ BİRLİĞİ

Millî Eğitim Bakanlığı ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından hayata geçirilen "Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi 2" (PICTES 2) kapsamında 400 milyon avroluk iş birliği protokolü imzalandı.  

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, "Türkiye´deki Mülteciler için Mali Yardım Programı" (FRIT) çerçevesinde hayata geçirilen PICTES 2 kapsamında yapılacak çalışmalarla, Suriyeli çocukların eğitime ulaşmalarına ve topluma entegrasyonlarına katkı sağlanacağını belirtti. Türk eğitim sisteminde 655 bin Suriyeli çocuğun yer aldığını söyleyen Denemeç, "İlköğretim çağındaki Suriyeli çocukların yüzde 91´i okula erişmiş durumda. Bu güzel bir rakam fakat okul öncesinde ve lisede rakamlar daha aşağıya iniyor." dedi. Denemeç, topluma entegrasyon ve dil öğrenimi açısından okul öncesi dönemin önemine işaret ederek, 4-5 yaşlarındaki Suriyeli çocukların eğitim sistemine dahil edilmesiyle okul ve dil başarılarının yükseldiğini ifade etti. Lise dönemindeki Suriyeli çocukların eğitime katılma oranının yüzde 25´e düştüğünü söyleyen Denemeç, bunun temel sebebinin aile bütçesine katkı sağlamak için okulu terk eden çocuklar olduğunu belirtti.
 
Denemeç, Suriyeli çocukların okulu terk etmelerini önlemek için PICTES 2 kapsamında çeşitli tedbirler aldıklarını söyleyerek, "Bu çocuklarımızı meslek liselerimize yönlendirmeye çalışıyoruz. Meslek liselerinde Türk çocuklarına, devlet olarak belirli bir yardım yapıyoruz. PICTES 2´nin bütçesine Avrupa Birliği´nden bu miktarda bir fon konuldu. Suriyeli çocuklara da AB fonlarından gelen aynı miktardaki parayı verme imkânımız olacak. Böylece Suriyeli çocukların sokakta çalışmasına gerek kalmadan, meslek okullarında eğitimlerine devam etmeleri ve aile bütçelerine katkı sağlamalarını hedefliyoruz." ifadelerini kullandı. Reha Denemeç, Suriyeli çocukların meslek liselerinden mezun olduklarında iş sahibi olabilme imkânına kavuşacaklarını, böylece hem ailelerine hem de yaşadıkları ülkeye katkıda bulunabileceklerini belirtti.
 
"100 milyon avro okulların altyapısına harcanacak"
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, FRIT çerçevesinde eğitimin öncelikli alanlar içinde yer aldığını belirterek, Suriyeli çocukların okula gitmelerinin ve eğitim almalarının önemini vurguladı. 600 binden fazla Suriyeli çocuğun Türkiye´de kaliteli eğitim aldığını söyleyen Berger, bu konuda yapılan çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini bildirdi. Berger, PICTES 2 kapsamında 400 milyon avroluk yardımın yapılacağını, 100 milyon avronun da okulların altyapısı için ayrılacağını söyledi.
 
PICTES 2´nin iki temel amacı olduğunu söyleyen Berger, "Birincisi Suriyeli çocukları desteklemek, aynı zamanda 3,6 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan, ev sahibi toplumu desteklemek. Bu çerçevede entegrasyonu ve bütünleşmeyi sağlayabilmek." dedi. 
MEB ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından hayata geçirilen PICTES 2 iş birliği protokolünün imza törenine, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ile diğer yetkilileri katıldı.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.