Öğretmenler Suriyeli çocuklara Türkçe öğretecek  
Öğretmenler Suriyeli çocuklara Türkçe öğretecek

Öğretmenler Suriyeli çocuklara Türkçe öğretecek

Sözleşmeli öğretmenler, eğitim çağındaki Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine entegrasyonunu sağlamak ve Türkçe öğretmek için Antalya´nın Kemer ilçesinde eğitim görmeye başladı.

Öğretmenler Suriyeli çocuklara Türkçe öğretecek

"Suriyeli Öğrencilerin Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonu Projesi" kapsamında Türkçenin öğretilmesine yönelik kursta, 4 bin 200 sözleşmeli öğretmen eğitim alacak. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından Kemer´de düzenlenen eğitimde, öğretmenlere savaştan kaçan, sahipsiz, travma geçirmiş ve psikolojisi bozuk çocuklara nasıl davranılması gerektiği konuları uzman akademisyenler tarafından anlatılıyor. Suriyeli öğrencilere Türkçeyi yabancı dil metoduyla öğretmek için eğitim verilen öğretmenler, iki haftalık eğitimi tamamladıktan sonra 5 Aralık´ta görev yerlerine atanacak.

 

Bakanlıktan kalıcı proje

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, Suriye´deki iç savaş nedeniyle Türkiye´ye göç eden yaklaşık 3 milyon Suriyeli olduğunu söyledi. Suriyelilerin yaşadığı kamplarda geçici eğitim merkezleri kurulduğunu hatırlatan Aktekin, bu merkezlerde Suriyeli çocuklara Arap eğitmenler tarafından eğitim verildiğini anlattı. Aktekin, konunun belirsizliği nedeniyle kalıcı bir proje üretme yoluna gittiklerini ifade ederek, "Suriyeli misafirlerin çocuklarının, Türkiye´deki eğitim sistemine dahil edilerek eğitim alması hasıl oldu. Bununla alakalı olarak da çeşitli uluslararası kuruluşlarla projeler geliştiriyoruz. Bu kapsamda iki ayrı proje var. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Avrupa Birliği arasında yapılan proje kapsamında 4 bin 200 sözleşmeli öğretmen Suriyeli çocuklara Türkçe eğitimi vermek için burada kurs görüyor." dedi.

 

"Eğitimler devam edecek"

Suriyelilere, kamplarda sadece Arapça değil Türkçe eğitim verilerek Türkiye´yi tanımalarını istediklerini belirten Aktekin, şunları kaydetti: "Yabancılara Türkçe eğitimi, akademik olarak Türkiye´de yeni gelişen bir alan. Yurt dışında bu alanda kurulan Yunus Emre Enstitüsü var. Türkiye´deki çeşitli üniversitelerde yabancılara Türkçe öğretme konusunda uzman akademisyenler bize katkı sunuyor. Uzmanlar, buradaki öğretmenlere sözlü ve yazılı eğitimler verecek ve daha sonra görev yerlerine gönderilecekler. UNICEF ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü arasında yapılan proje var.  Ağustos ayında biz genel müdürlük olarak kamplarda yaşayan 20 bin Suriyeli öğretmene formasyon eğitimi verdik. Bundan sonra UNICEF bizden sınıfında yabancı öğrenci olan Türk öğretmenlere eğitim vermemizi istedi. Bu kapsamda 81 ilden yaklaşık 500 öğretmeni eğitime aldık. Bu öğretmelere, uzman akademisyenler tarafından savaştan kaçmış, travma geçirmiş öğrencilere nasıl davranılır, bunların eğitiminde nelere dikkat edilmesi gerekir gibi konularda eğitim verilecek. İki haftalık eğitimden sonra sınıfında yabancı öğrenci olan öğretmenler, aldıkları eğitimi uygulayacak. Şu anda Türkiye´de resmi eğitim kurumlarında 250 bin yabancı uyruklu öğrenci var. Bu eğitimler gelecek sene de devam edecek." Aktekin, öğretmenlerin 12 aylık sözleşme imzalayacağını ve gerekirse sözleşmelerinin uzatılabileceğini sözlerine ekledi.

 

Almanya´da yaklaşık 10 bin Suriyeli çocuk kayıp

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel de Türkiye´deki yaklaşık 3 milyon Suriyelinin 833 bin eğitim çağında çocuğu olduğunu, bunların 483 binini eğitim öğretim sistemine kattıklarını belirtti.

 

"Almanya´da yaklaşık 10 bin Suriyeli çocuk kayıp." diyen Altunel, şunları söyledi: "Bunu Alman hükümeti de kabul etmiş durumda. Uyuşturucu ve organ mafyaları ile bazı terör örgütleri, sahipsiz kalan bu çocukları hedef seçiyor. Eğer biz Türkiye´deki Suriyeli çocuklara sağlıklı eğitim sunmazsak, bu çocuklar da yarın aynı duruma düşecek. Avrupa´da onlar için güvenli bir ortam yok. Biz kardeş olarak gördüğümüz bu çocuklara sahip çıkmalıyız." Eğitimler 2 Aralık Cuma günü sona erecek.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.