MESLEKİ EĞİTİM ÖĞRETMENLERİNİN TAMAMINA İŞBAŞI VE MESLEK GELİŞİMİ EĞİTİMİ VERİLDİ  
MESLEKİ EĞİTİM ÖĞRETMENLERİNİN TAMAMINA İŞBAŞI VE MESLEK GELİŞİMİ EĞİTİMİ VERİLDİ

MESLEKİ EĞİTİM ÖĞRETMENLERİNİN TAMAMINA İŞBAŞI VE MESLEK GELİŞİMİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Mesleki eğitimde son 2 yılda yaşanan paradigma dönüşümü kapsamında yapılan planlamalarla atölye öğretmelerinin tamamının işbaşı ve mesleki gelişim eğitim alması sağlandı. Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "İki yılda mesleki alan ve atölye öğretmelerimizin tamamının işbaşı ve mesleki gelişim eğitim almasını sağlamış olduk. 2021 yılında çok daha kapsamlı mesleki gelişim eğitim planlaması yaptık" dedi.

Millî Eğitim Bakanlığının planlamaları doğrultusunda mesleki alan ve atölye öğretmelerinin tamamının işbaşı ve mesleki gelişim eğitim alması sağlandı.
Mesleki eğitimde öğretmenlerin işbaşı ve mesleki gelişim eğitimine yönelik kapsamlı bir eğitim paketi hazırlandı. 2020'de, bu kapsamda 46 bin 582 öğretmene işbaşı ve mesleki gelişim eğitimi verildi. Eğitimler, nisan ayına kadar yüz yüze, Kovid-19 salgını sonrası ise uzaktan eğitim şeklinde yapıldı.
2018'de, 2 bin 500; 2019'da ise 18 bin öğretmene işbaşı ve mesleki gelişim eğitimi verildi. Buna göre son iki yılda 64 bin 582 mesleki alan ve atölye öğretmeni işbaşı ve mesleki gelişim eğitimi almış oldu. 2020'de bir önceki yıla göre eğitim alan öğretmen sayısında yüzde 250'lik artış sağlandı.
Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, konuya ilişkin açıklamasında, mesleki eğitimi güçlendirmek için son iki yılda çok önemli adımlar attıklarını ifade etti. Bu kapsamda, üzerinde durdukları en önemli konulardan bir tanesinin de mesleki alan ve atölye öğretmenlerine sürekli işbaşı ve mesleki gelişim eğitim hizmetinin sunulması olduğuna işaret eden Özer, şunları kaydetti:
"Böylece öğretmenlerimiz, bilgi ve deneyimlerini güncelleyebilmekte ve teknolojideki gelişim ve değişimleri yakından takip edebilmektedir. Bu da mesleki eğitimin kalitesine doğrudan katkı yapmaktadır. Özellikle sektörlerle kurduğumuz güçlü iş birlikleri nedeniyle bu konuda çok önemli mesafe aldık. 2018 yılında iş başı ve mesleki gelişim eğitimi alan öğretmen sayımız 2 bin 500 iken 2019 yılında sektörlerden aldığımız desteklerle 18 bine; 2020 yılında ise 46 bin 582'ye çıkartmış bulunuyoruz. Böylece iki yılda mesleki alan ve atölye öğretmelerimizin tamamının iş başı ve mesleki gelişim eğitim almasını sağlamış olduk. 2021 yılında çok daha kapsamlı mesleki gelişim eğitim planlaması yaptık. Bu sürece büyük destek veren tüm sektör temsilcilerimize şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca süreci başarılı bir şekilde koordine eden Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu ve çalışma arkadaşlarına, tüm il millî eğitim müdürümüze, okul yöneticilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum."

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.