02.05.2012-14:20
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Bakan Eker, bugün başlatılan 'Okul Sütü Projesi' kapsamında Sincan İl Genel Meclisi İlköğretim Okulu'nda öğrencilere süt dağıttı.Okuldaki törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Dinçer, sağlıklı beslenme için sütün önemli katkısının olduğunu belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na ve Sağlık Bakanlığı'na projeye desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 

Bakan Dinçer, şöyle devam etti: ''Bugün bir kişinin daha aramızda olmasını isterdim. O, bir kişi hayatı boyunca, rahmetli oluncaya kadar bize süt içmenin önemini anlatmaya çalıştı. Dişlerimizi fırçalamak için bize öğretici olmak için uğraştı. Ispanak yemenin faydaları üzerinde durdu. Arabanın arka koltuğunda oturmanın hayatımızı nasıl koruyacağını anlattı. Hatırlıyor musunuz kim o? Bugün keşke aramızda olsaydı Barış Manço. Belki de bir hayalinin gerçekleştiğini görüp çok mutlu olacaktı. Bütün programlarında bize süt içmeyi, özellikle çocuklarımızın süt içmesini öğretmek için çaba sarf etmişti'' diye konuştu.

 

Süt içmenin protein ihtiyacının karşılanmasında önemli olduğunu vurgulayan Bakan Dinçer, ''Kısa boylu kalmak, bodur olmak ister misiniz? İstemeyiz. Boyumuzun uzayabilmesi için süt içmenin ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Öyleyse uygun ve düzgün boyumuz olsun diye mutlaka süt içmeliyiz. Türkiye'deki çocuklarımızın yüzde 10-11 civarında boy sorunu var, bunu çözmenin yolu da süt içmekten geçiyor'' diye konuştu.

 

Pek çok bulaşıcı hastalıktan kurtulmanın, ağız ve diş sağlığına kavuşmanın yolunun da süt içmekten geçtiğini ifade eden Bakan Dinçer, ''SBS'de başarılı olmak istiyor musunuz? Üniversiteye giriş sınavında istediğiniz bölüme girmek istiyor musunuz? O zaman bizim zihni ve bedeni gelişimimize katkı sağlayacak sütü içeceğiz'' dedi.

 

Sağlıklı beslenmenin sadece süt içmekten geçmediğini belirten Bakan Dinçer, geçen sene çıkarttıkları bir genelgeyle okullarda gazlı ve boyalı içeceklerin satışıyla ilgili düzenlemeler yaptıklarını anımsattı. İstanbul'da başlattıkları sağlıklı beslenme programına değinen Bakan Dinçer, programın yaklaşık 40 okulda pilot uygulamasının yapıldığını söyledi. Bu projeyle çocukların okul boyunca yiyecek ve içeceklerin kontrol edileceğini belirten Bakan Dinçer, kantinde sağlıklı ürünlerin satılmasının sağlanmasını amaçladıklarını anlattı. Bakan Dinçer, ''Bilim adamlarının oluşturduğu bir heyet, 'kantinler için bir standart oluşturabilir miyiz' diye çalışmalar yapıyor. Eğer o 40 okuldaki pilot uygulama başarılı olursa tüm Türkiye'de beslenmeyle alakalı o programı yaygınlaştırmaya çalışacağız'' dedi.

 

Amaç, çocukların sağlıklı beslenmesine katkı sağlamak

 

Törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker de, bugün Türkiye'de 32 bin 500 okulda 7,2 milyon öğrencinin yeni bir uygulamayla tanıştığını belirterek, okul sütü projesiyle amaçlarının çocukların sağlıklı beslenmesine katkı sağlamak olduğunu söyledi. Projenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatıldığını ifade eden ve çocuklara başbakanın selamını ileten Bakan Eker, projeyle bu eğitim-öğretim yılı sonuna kadar çocukların her okul günü süt içeceğini kaydetti. Bakan Eker, yaklaşık 144 milyon kutu süt dağıtılacağını ve maliyetin 75 milyon lirayı bulacağını ifade ederek, çalışmanın bir amacının da süt üreticilerini ve sanayini desteklemek olduğunu belirtti.

 

Bakan Eker, Diyarbakır'da kendi öğrenciliği zamanında da süt tozuyla benzer bir projenin uygulandığını ancak o zaman süt tozunun sıcak suyla kaynatıldığını, çocukların evlerinden getirdikleri bardaklarla bunu içebildiklerini anlattı. Bugün çok daha sağlıklı, faydalı pastörize sütün özel ambalajlarda çocuklara sunulduğunu dile getiren Bakan Eker, Türkiye'nin süreç içinde büyük mesafe katettiğine dikkati çekti.

 

Bakan Eker, sütün obeziteyle mücadeledeki önemine de işaret ederek, çocuklardan gazlı, renkli boyalı yüksek şeker içeren içecekler yerine süt içmelerini istedi. Bakan Eker, sözlerini çocuklara ''afiyet olsun'' dilerek noktaladı.

 

Sütlerle birlikte kitap da dağıtıldı

 

Öğrencilerin halk oyunları gösterileri sunduğu törenin ardından Bakan Eker ve Bakan Dinçer, bir ilköğretim sınıfında çocuklara süt dağıttı. Süt ile birlikte öğrencilere sütün faydalarıyla ilgili okuma ve boyama kitapları da hediye edildi.

29248