28/07/2004-12:00
Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik, gelecek yıl yapılacak Liselere Giriş Sınavı’na (LGS), tüm öğrencilerin girmesini mecburi hale getireceklerini bildirdi...Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik, gelecek yıl yapılacak Liselere Giriş Sınavı’na (LGS), tüm öğrencilerin girmesini mecburi hale getireceklerini bildirdi. Çelik, bunun bir eleme sınavı veya ilköğretimi bitirme sınavı şeklinde değerlendirilmemesi gerektiğini de belirtti.

2004 Orta Öğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınav Sonuçları Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik tarafından Bakanlık Başöğretmen Salonu’nda düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Bakan Çelik, önümüzdeki yıldan itibaren bazı yenilikler daha yapmayı düşündüklerini belirterek, “Bakanlığımızca başlatılan e-sınav projesi ile sınavların organizasyonu ve uygulamasına yönelik tüm aşamaların zaman içerisinde belirli bir plan dahilinde e-posta ve internet ortamında yapılabilmesi amaçlanmıştır.” dedi.

Konuşmasında gelecek yıl başlayacak yeni bir uygulama hakkında da bilgi veren Bakan Çelik, Gelecek yıl yapılacak LGS’ye sadece Fen, Anadolu, Anadolu öğretmen, Anadolu Meslek, Anadolu İmam Hatip ve polis kolejlerine girmek isteyen öğrencilerin değil, diğer tüm ortaöğretim kurumlarına devam etmek isteyen tüm öğrencilerin de girmesini mecburi hale getireceklerini söyledi. Bakan Çelik, bunun bir çeşit ilköğretimi değerlendirme sınavı olacağını da kaydetti. Bakan Çelik, bu sınavın sonuçlarına göre öğrencilerin hangi okullara yerleşeceklerine karar verebileceklerini ifade etti.

ÖSS’den sonra “sıfır puan” alan öğrencilerinle ilgili tartışmalara da değinen Bakan Bakan Çelik, ilköğretimin, ortaöğretimin ve yükseköğretimin birçok probleminin bulunduğunu kaydederek, “Bizim varlık sebebimiz bu problemleri asgariye indirmek, hatta tamamen ortadan kaldırmak ve Türk milli eğitiminin bir bütün olarak kalkınmış ülkeler düzeyine çıkarmaktır” dedi.

Bakan Çelik, şunları kaydetti: “Özellikle düşük başarıya sahip olan öğrenciler sadece bizim ülkemizde mevcut değildir. Bu sınav sistemini, gerek ÖSS’yi gerek LGS’yi dünyanın hangi ülkesinde uygularsanız, buna ABD ve Batı ülkeleri de dahildir, benzer sonuçlar almanız mümkündür. Buralarda liseyi bitirme düzeyine gelmiş ama henüz okuma yazmayı sökememiş insanların varlığı da bir gerçek. Ancak tamamen bardağın boş tarafını görerek, kendi kendimizi adeta küçük görmeye ve felaket tellallığı yapmaya, moral bozmaya kesinlikle gerek yoktur. Ama bunları görmezlikten gelemeyiz. Sıfır almanın veya puanı değerlendirmeye değer bulunmamış olmanın kesinlikle üzerinde durulması, gerekli analizlerin yapılması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Sonuçlarla ilgilenmekten ziyaret, biz bütün kurumlar olarak sebeplerle ilgilenmeliyiz. Sebepleri ortadan kaldırmak hepimizin görevidir”

Bakan Çelik, ham puanı barajın altında kalan öğrencilerin “sıfır’’ puan aldığı yönünde yorumlar yapıldığını belirterek, bunun öğrencilerin hiçbir doğru soruyu çözemediği anlamına gelmemesi gerektiğini kaydetti. Ham puanı barajın altında kalan bir öğrencinin yaptığı doğru ve yanlış soruların sayısını veren Bakan Çelik, sınav değerlendirilirken, belli bir orandaki yanlış cevap sayısını doğru cevapları yok saydığına işaret etti. Bakan Çelik, bu nedenle “moral bozucu” bir tavır içine girmeyi pedagojik yönden doğru bulmadığını kaydetti. Bakan Çelik, 2004-ÖSS’ye başvuranların sayısının yaklaşık 250 bin arttığını, bu nedenle sıfır puan alan öğrencilerin sayısında trajik bir artıştan söz edilemeyeceğini söyledi.

Bakan Çelik, ortaöğretiminin yeniden yapılandırılması ve ÖSS ile ortaöğretimdeki başarının ilişkisi konusunda çalışmalarda bulunulacak bir şura yapmayı kararlaştırdıklarını bildirdi. Bakan Çelik, “Önümüzdeki günlerde bu şuranın kapsamı, içereceği konular ve kimlerin davet edileceğiyle ilgili açıklama yapacağız” dedi.

2004 Orta Öğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınav sonuçlarına göre, 127 BİN 375 aday, Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler liseleri ile çeşitli ortaöğretim kurumlarına yerleştirildi.

Buna göre, 2004 LGS sonucunda, 127 bin 375 öğrenci, resmi ve özel fen liselerine, Sosyal Bilimler lisesine, anadolu liselerine, anadolu teknik ve anadolu meslekliselerine, anadolu öğretmen liselerine, anadolu imam-hatip liselerine ve diğer bakanlıklara bağlı meslek liselerine yerleştirildi. 13 bin 581 aday da Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek liselerinin bazı bölümleri için mülakat sınavına girmeye hak kazandı. Yapılacak mülakat sonrasında bu adayların üçte biri söz konusu okullara kesin kayıt hakkı elde edecek.

Polis Koleji aday tespit sınavı için de 124 bin 245 aday sınava girdi. Bu adayların sınav sonuçları da Polis Koleji Müdürlüğü’nce adaylara duyurulacak. İlköğretim 8. sınıf öğrencilerine yönelik Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı sonuçları da Ağustos ayının ilk haftasında açıklanacak.

Matematik-Fen(MF) Ağırlıklı Standart Puan ortalamalarına göre, sınavda en başarılı iller, sırasıyla Ankara, Çanakkale, Edirne oldu. Türkçe-Matematik(T M) Ağırlıklı Standart Puan ortalamalarına göre de en başarılı il yine Ankara oldu. İkinci sırayı Edirne, üçüncü sırayı Kırklareli elde etti.

Bakanlık, gelecek yıldan itibaren Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nın başvurularını internet üzerinden kabul edecek. Elektronik posta adresi olan adaylara sınav yeri bilgileri ile sınav sonuç belgeleri bu yolla gönderilecek. Bu sayede ‘’aday verilerindeki hatalar en aza indirilecek, yüzbinlerce başvuru ve kılavuzun dağıtılması, toplanması ve optik okuyucularda okutulması süreçleri ortadan kaldırılacak. Zaman, işgücü ve maliyet açısından tasarruf sağlanacak.’’

Fen, Anadolu, Sosyal Bilimler ve Anadolu Öğretmen liselerine kesin kayıtlar, 12 Ağustos 2004 tarihinde başlayacak, 15 Ağustos 2004’de sona erecek.

Anadolu mesleki ve teknik ortaöğretim kurumların ile Anadolu imam-hatip liselerinde kesin kayıtlar 16–20 Ağustos günleri arasında kabul edilecek.

Diğer bakanlıklara bağlı meslek liselerinin kesin kayıt tarihleri şöyle: “-Adalet Bakanlığı’na bağlı meslek liselerine, 16-20 Ağustos arasında, -Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bağlı Anadolu Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi’nin kesin kayıtları sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten 16 Ağustos’a kadar, -Devlet Meteroloji İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Anadolu Meteoroloji Meslek Lisesi’ne kayıtlar, 16-20 Ağustos arasında” Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı meslek liselerine kesin kayıt tarihleri ilgili Bakanlıkça kazanan adaylara duyurulacak.

7035