ÖRNEK-2

DERS PLANI

BÖLÜM I:

Dersin adı

Sosyal Bilgiler

Sınıf

5

Ünitenin Adı/No

Aile, Okul ve Toplum Hayatı

Konu

Toplum hayatını düzenleyen kurallar ve bize düşen görevler

Önerilen Süre

2 ders saati( 40+40)

 

BÖLÜM II:

Öğrenci Kazanımları/ Hedef ve Davranışlar

Toplumda demokratik hayatın gereklerine uymaya istekli oluş.

Toplum hayatını düzenleyen kurallar bilgisi

Toplum hayatını düzenleyen kurallara uyabilme.

Toplum hayatındaki yazısız kuralları söyleme, yazma.

Toplum hayatındaki yazılı kuralları söyleme yazma.

Kurallara saygılı olma , kurallara uygun davranma.

Ünite Kavramları ve Sembolleri/

Davranış Örüntüsü

Aile, okul, toplum, sosyal davranış kuralları

Kurallara neden uymalıyız

Kurallara uymazsak neler olabilir

Kuralları yeni durumlara nasıl uygulayabiliriz

Güvenlik Önlemleri :

---------------------

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

Öğrencilerin konuyu çoklu zeka kuramına göre 8 etkinlik alanıyla kazanmaları sağlanacak.

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç,

Gereçler ve Kaynakça

*Öğretmen

*Öğrenci

Asetat, çeşitli kanun ve yönetmelik örnekleri

MEB tarafından kabul edilen çeşitli sosyal bilgiler kitapları ve dergileri, Hayat Ansiklopedisi, çalışma kağıtları.

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

Sözel-Dilsel: Verilen resimle ilgili yaratıcı yazma çalışması . Kuralların listelenmesi çalışması.

Doğacı:Yazısız kurallarla ilgili kategorilendirme çalışması. Doğanın kendi kurallarının neler olduğunun söylenmesi.

Sosyal -Kişiler Arası: Yazısız ve yazılı kurallara uymamanın doğuracağı sonuçların tartışılması.

Mantıksal-Matematiksel: Venn şemasında verilen bilgilerin yorumlanması. Balık kılçığı çalışmasının yapılması.

İçsel-Bireysel: Yeterince kurallara uyuyor muyuz? Kural sözcüğü size ne hissettiriyor? Sorularının cevaplatılması.

Görsel-Uzaysal:  Toplumsal düzen ve kurallarla ilgili bir resimin çizilmesi.

Müziksel-Ritmik: Oyunlarımızda geçen ve bilinen türkülerimizin söylenmesi.

Bedensel-Kinestetik: Yazısız kuralların neler olduğunun sessiz sineme şeklinde canlandırılması. Mahkeme ortamının canlandırılması

Özet:  Aile toplumun en küçük birimidir. Ailede herkes eğitilirse,  mutlu bir toplum oluşabilir. Aile bireyleri bir birbirlerini sevip saymalıdır. Okul eğitim yapılan kurumdur. Ailede herkesin hakkı, görevi ve sorumluluğu belirlenmelidir. Toplumda herkesin hakkı görevi ve sorumluluğu belli olmalı ve buna göre davranmalıdır. Toplumlar ve davranış kuralları sürekli değişirler. Toplumlar, okul, aile ve kurallar bilimsel bilgiye ve çağdaş düşünceye göre kendilerini değiştirip geliştirirlerse, mutlu olabilirler.

 
BÖLÜM III

        Ölçme-Değerlendirme

ü        Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

ü        Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

·          Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

Her bir etkinlik alanına ilişkin ürünlerin toplanarak değerlendirilmesi

a.    Grup çalışmalarının değerlendirilmesi:Toplumsal kurallarla ilgili çizilen resimlerin, yapılan zihin haritalarının, listelenen kuralların, balık kılçığı çalışmasının değerlendirilmesi.

b.   Bireysel değerlendirme için sınıfa soruların sorulması

1. Yazılı kuralları kim koyar?

2. Yazısız kurallar nelerdir?Listeleyip örnek verin?

3. Otobüste yaşlı bir kadını görünce nasıl davranmalıyız?

4. Yazılı ve yazısız kurallar arasındaki benzer ve farklılıkları söyleyiniz?

5.Okulumuzda konulmasını istediğiniz bir kural söyleyiniz?

6.Görgü kurallarına yeterince dikkat ediyor muyuz?

Dönüt aldıktan sonra öğrenme güçlüğü olan çocuklara ek bilgiler verilmeli öğrenme eksiklikleri giderilmelidir.

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

Türkçe dersi: Bu derste aile, okul, toplum ve kurallarla ilgili ilkeleri içeren öykü, anı, şiirler seçilmeli ve öğrenciye okutturulmalıdır.

Matematik dersi:Problemlerin içerikleri bu kavramlara göre düzenlenmelidir.

Resim dersi:Bu kavramlarla ilgili afişler, grafikler, resimler çizdirilip uygun olanlar sergide gösterilmelidir.

Müzik dersi:Toplum ve kuralları ile ilgili şarkılar öğretilmelidir.

 
BÖLÜM IV

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Önerilen İki ders saati içinde konu işlenmiş ve değerlendirmelerde yapılarak amacına ulaşmıştır.

Ders/Sınıf Öğretmeni                                                                                                                                                        Uygundur.../../....

İmza

Adı Soyadı

Okul Müdürü

AÇIKLAMALAR

1.   Örnek ders planının içeriği aynı kalmak koşulu ile biçimsel olarak değiştirilebilir.

2.   Bu ders planı, öğretmeni ilgili ders programında yer alan birbiri ile ilgili kazanımlar, hedef ve hedef davranışlar dikkate alınarak aynı ders için bir günde işlenebilecek ders saatinden daha fazla ders saati için yapılabilir.

3.   Bu plan dersin kapsamı, öğrenci özellikleri, okulun ve çevrenin özellikleri dikkate alınarak her ders için ayrı ayrı yapılabilir.

4.   Bu ders planı ilköğretim 1-5 sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumlarında her bir ders için ayrı ayrı olmak kaydıyla günlük plan olarak yapılır.