ÖRNEK-1

DERS PLANI

BÖLÜM I:

Dersin adı

Sosyal Bilgiler

Sınıf

4

Ünitenin Adı/No

Yurdumuz Türkiye

Konu

Doğal afetler

Önerilen Süre

4 ders saati

 

BÖLÜM II:

Öğrenci Kazanımları/

Hedef ve Davranışlar

1.Doğal afetler ile ilgili belli başlı kavramların anlam bilgisi

2.Doğal afetler ile ilgili belli başlı ilkeler bilgisi,

3.Doğal afetler ile ilgili belli başlı ilkeleri açıklayabilme

4.Doğal afetler ile ilgili belli başlı ilkelerin belirli özelliklerini kestirebilme 

Ünite Kavramları ve Sembolleri/

Davranış Örüntüsü

Sel, erozyon, deprem, çevre.

Güvenlik Önlemleri (Varsa)

 

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

Tam öğrenme, proje yöntemi

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-

Araç, Gereçler ve Kaynakça

*Öğretmen

*Öğrenci

İlköğretim sosyal bilgiler ders kitabı ünite dergisi, slayt makinesi, asetatlar, levhalar.

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:

 

ü        Dikkati Çekme

Öğretmenin, Türkiye’de sel deprem, çevre kirlenmesini önlemek için yetkili bir kişi olsaydınız neler yapardınız, neden sorusunu sınıfa sorması.

ü        Güdüleme

Öğretmenin bu derste öğrendiklerinizle iyi bir gelecek için temiz bir çevreyi sizler oluşturacaksınız demesi.

ü        Gözden Geçirme

Öğretmenin bu dersin sonunda çevrenin önemini daha iyi anlayacaksınız demesi.

ü        Derse Geçiş

Öğretmenin kirlenmiş bölgelerin resimlerini sınıfa göstererek bu konuda daha objektif olabilmelerini sağlaması.

ü        Bireysel Öğrenme Etkinlikleri

       (Ödev, deney, problem çözme vb.)

Etkinlikler :

1.    Öğretmenin herkesin görebileceği bir yere Türkiye’nin fiziki haritasını asarak sel kavramını,erozyon kavramını, deprem kavramını,ve çevre kirliği kavramını anlatması,

 

ü        Grupla Öğrenme Etkinlikleri

        (Proje, gezi, gözlem vb.)

2.    Sınıfı altışar kişilik gruplara ayırarak yukarıda belirtilen konuları araştırmaları için proje çalışması yaptırması daha sonra projelerin sınıfta sunulması,

 

ü        Özet

Sel , erezyon, deprep ve çevre kirliliği tanımlarının yapılması,  bu doğal afetlerden korunma yollarının belirtilmesi ve grup projelerinin kısaca özetlenmesi.

 
BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme:

ü        Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

ü        Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

·          Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

Bireysel değerlendirme :

Türkiye’de deprem, sel, erozyonun zarar vermesinin en önemli nedeni sizce nedir?

Aşağıda verilen kavramları tanımlarla eşleştirin

 a) Erozyon

b) Deprem

c) Çevre

d) Hiçbiri

1. Toprak örtüsünün aşınmasıdır

2. Yer kabuğunun çeşitli nedenlerle aşınmasıdır

3. İçinde yaşadığımız ortamdır

4. Halk bilimidir

Grup değerlendirme :

Her grubun hazırladığı projeleri yazıları, resimleri, görüşleri sınıf içerisinde sunarken

a)        Diğer grupların projeyi sunan grubu değerlendirmesi

b)       Öğretmenin projeyi sunan grubu değerlendirmesi şeklinde ürün değerlendirmesi yapılacaktır.

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

Türkçe Dersinde Türkiye’de Sel erozyon, deprem ve çevre kirliliği ile ilgili yeni ve ilginç konular okuma parçası olarak kullanılabilir,

Resim dersinde Türkiye’de sel, erozyon, deprem, çevre kirliliği ile ilgili anlatılan ilginç olayların öğrenciler tarafından resmedilmesi,

Müzik dersinde bu olguların çözümünde kullanılan ilkeleri içeren şarkılar öğretilebilir.

 

BÖLÜM IV

Planın Uygulanmasına

İlişkin Açıklamalar

Konu önerilen 4 ders saatinde işlenmiş ve değerlendirme etkinlikleri de tamamlanarak amacına ulaşmıştır.

Ders/Sınıf Öğretmeni                                                                                                                                                        Uygundur.../../....

İmza

Adı Soyadı

Okul Müdürü

AÇIKLAMALAR

1.        Örnek ders planının içeriği aynı kalmak koşulu ile biçimsel olarak değiştirilebilir.

2.        Bu ders planı, öğretmeni ilgili ders programında yer alan birbiri ile ilgili kazanımlar, hedef ve hedef davranışlar dikkate alınarak aynı ders için bir günde işlenebilecek ders saatinden daha fazla ders saati için yapılabilir.

3.        Bu plan dersin kapsamı, öğrenci özellikleri, okulun ve çevrenin özellikleri dikkate alınarak her ders için ayrı ayrı yapılabilir.

4.        Bu ders planı ilköğretim 1-5 sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumlarında her bir ders için ayrı ayrı olmak kaydıyla günlük plan olarak yapılır.