BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

Son dönemde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından hazırlanarak Bakanlığımıza gönderilen "Yükseköğretim Kanunu Taslağı Önerisi"ne ilişkin Milli Eğitim Bakanını ve Milli Eğitim Bakanlığını da ilgilendiren ve kamuoyunda yanlış bilgilenmeye neden olabilecek bazı haber ve yorumlar üzerine açıklama yapılmasına gerek görülmüştür.

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 28/12/2012 tarihli yazısı ekinde, Yükseköğretim Genel Kurulunun 26-27 Aralık 2012 tarihli toplantısında kabul edilen Yükseköğretim Kanunu Taslağı Önerisi, herhangi bir madde eklenmesi, çıkarılması, değiştirilmesi vb. yönlerinde Bakanlığımızca herhangi bir çalışma yapılmaksızın, Sayın Bakanımızın taslakla ilgili genel değerlendirmelerini içeren bir üst yazı ekinde değerlendirilmek üzere Başbakanlığa arz edilmiştir.

 

Bu nedenle bazı basın yayın organlarında Sayın Bakanımıza veya Milli Eğitim Bakanlığına atfen yer alan Milli Eğitim Bakanlığında yapılan çalışmalarda "bazı fakültelerin veya programların sürelerinin 2, 3, 4, 5 ve 6 yıl olarak değiştirildiği", "meslek yüksekokullarının üniversitelerle bağının koparılarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlanacağı", "Bakanlıkta bir komisyon kurularak taslak üzerinde çalışıldığı" vb. yönünde yer alan haberlerin gerçekle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

 

Dolayısıyla kamuoyunda yer alan ve Milli Eğitim Bakanlığının görüşleri olduğu ifade edilen haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

 

Konuyla ilgili gelişmeler olduğunda ve çalışmalar somutlaştıkça kamuoyuyla gerekli bilgiler paylaşılacaktır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.