Bakan Yılmaz: Maarif Vakfı ile Afganistan´da en kaliteli eğitimi vereceğiz

Bakan Yılmaz: Maarif Vakfı ile Afganistan´da en kaliteli eğitimi vereceğiz

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Afgan kardeşlerimizin evladı bizim evladımızdır, onların ufacık bir zarar görmesini istemiyoruz. Öğrencilerin ailelerinin bu konuda gönülleri ferah olsun." dedi.
Bakan Yılmaz: Maarif Vakfı ile Afganistan´da en kaliteli eğitimi vereceğiz

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, FETÖ´ye bağlı 12 lise ve 3 dershanenin Türkiye Maarif Vakfına devredilmesini öngören anlaşmanın imza törenine katılmak için geldiği Kabil´de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. ´´Afgan kardeşlerimizin evladı bizim evladımızdır, onların ufacık bir zarar görmesini istemiyoruz. Öğrencilerin ailelerinin bu konuda gönülleri ferah olsun.´´ diyen Yılmaz, Maarif Vakfı ile Afganistan´da en kaliteli eğitimi vereceklerini, okul ücretlerinde de yüzde 20 indirim yapacaklarını söyledi. Bakan Yılmaz, mevcut okullar ve yeni yapılacak okullarla birlikte toplam okul sayısının 28´e, öğrenci sayısının da 16 bine çıkacağını bildirdi.
 
Meslek okulları açılacak
Afganistan´da yeni teknik ve meslek okulları açacaklarını belirten Yılmaz, erkek ve kız yurtlarının kapasitelerini de artıracaklarını anlattı. Bakan Yılmaz, ´´Veliler, okulların devralınmasından bir yıl sonra yapılan değişiklikleri ve eğitim kalitesini görerek Türkiye devletine teşekkür edecektir.´´ diye konuştu. TİKA´nın Afganistan´da yürüttüğü faaliyetlere de değinen Yılmaz, Ajansın ülke genelinde 335 projeyi hayata geçirdiğini ifade etti. Kurumun Afganistan´da 100´e yakın okul inşa ettiğine dikkati çeken Yılmaz, Türkiye´nin Afganistan´a yardımlarının süreceğini kaydetti.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.