ALMANYA´DA TÜRKÇE SEFERBERLİĞİ  
ALMANYA´DA TÜRKÇE SEFERBERLİĞİ

ALMANYA´DA TÜRKÇE SEFERBERLİĞİ

Türk çocuklarının, Türkçe ana dili derslerine katılımını artırmak amacıyla düzenlenen kampanyaya eski milli futbolcu Yıldıray Baştürk’ten destek geldi.

Almanya´nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti´nde Alman devlet okullarında verilen Türkçe derslerine katılımın az olması nedeniyle Türkiye´nin Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğince başlatılan “Türkçe Ana Dili Derslerine Katılım Kampanyası” kapsamında “Türkçe Dersine Kaydını Yap, İmzayı Kap” etkinliği düzenlendi. Kampanyaya, daha önce Bundesliga ve A Milli Takım forması giyen futbolcu Yıldıray Baştürk´ten de destek geldi.
 
Dortmund Türk Eğitim Merkezi´nde gerçekleştirilen, “Türkçe Dersine Kaydını Yap, İmzanı Kap“ etkinliğinde aileler çocukları için Türkçe derslerine katılım formunu doldururken, çocuklar da eğitim merkezi tarafından hazırlanan çeşitli yarışmalarla eğlendi. Katılım formunu alan çocuklar, A Milli Futbol Takımı ve Bundesliga´da uzun yıllar forma giyen Yıldıray Baştürk´ten imza alarak fotoğraf çektirdi. 
 
Türkçe Dersine Kaydını Yap, İmzanı Kap
Türkiye´nin Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Başkonsolos Şener Cebeci, ortak değer Türkçe vurgusu yaparak; “Türkçe bizim ortak sorunumuz, Türkçe bizim derdimiz. Türkçe, bu anlamıyla hepimizin önceliği durumundadır. Uzun bir süredir bölgedeki başkonsolosluklarımız, ataşeliklerimiz, eğitim camiası ve STK olarak, hep birlikte anadil Türkçe derslerine katılımı artırmak için farkındalık oluşturmaya yönelik yoğun gayret sarf ediyoruz. Çünkü çocuklarımıza Alman okullarında Türkçe derslerinin verilmesi noktasında, çok büyük sorunlarımız var. Velilerimize bu anlamda çok büyük görevler düşmekte, bundan dolayı da bizler velileri bilinçlendirmek izin uzun süredir çalışıyoruz. 2002 Dünya Kupası´nda üçüncü olan milli takımımızın kadrosunda bulunan değerli oyuncu kardeşimiz Yıldıray Baştürk de, kampanyaya destek vermek için aramıza katıldı. O zaman nasıl sahada sorumluluğunu gösterdiyse, bugünde burada bir sorumluluk üstlendi ve aramıza katıldı. Kendisine çok teşekkür ediyorum.” dedi.
 
“Türkçe Bizim Ses Bayrağımızdır”
Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Mehmet Fikret Arargüç de; “Türkçe, bizim ses bayrağımız. Sadece Türk bayrağını değil, bu ses bayrağını da en yükseğe taşımamız gerekiyor. Bu kampanya süresince, katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.
 
“Evde Çocuklarla Anneleri Almanca, Ben Türkçe Konuşuyorum”
Kampanyaya severek katıldığını vurgulayan futbolcu Baştürk, "Bu konuda çok hassasım. Çünkü benim de 4, 6 ve 7 yaşlarında 3 çocuğum var. Evde çocuklarla üç yaşına kadar sadece Türkçe konuşuldu. Kreşe başladıktan sonra çocuklar Türkçe´yi unutma değil, ama daha az konuşmaya başladılar. Ben de eşimle bir karar aldım; evde o, çocuklarla Almanca, ben ise Türkçe konuşuyorum. Bu metodu başka ailelere de öneriyoruz.” dedi.
 
Türkçe ana dili seferberliği ile Türk çocuklarının okullarda Türkçe derslerine daha fazla katılım sağlamaları amaçlanıyor.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.