19 bin öğrenciye evde eğitim hizmeti

19 bin öğrenciye evde eğitim hizmeti

Millî Eğitim Bakanlığının, sağlık problemi nedeniyle örgün eğitim kurumlarından doğrudan yararlanamayacak durumda olan özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için evde verdiği eğitim hizmetinden şimdiye kadar 19 bin öğrenci yararlandı.
19 bin öğrenciye evde eğitim hizmeti

Millî Eğitim Bakanlığı verilerine göre; cam, kemik hastalığı, kas hastalığı, lösemi gibi, engelinden dolayı zorunlu öğrenim çağında olup okula gidemeyen öğrenciler için 2007-2008 eğitim öğretim yılından itibaren verilen evde eğitim hizmetinden şimdiye kadar 19 bin 210 çocuk yararlandı.

 

Evde eğitim hizmeti kimlere veriliyor?

Milli Eğitim Bakanlığı,  Evde ve Hastanede Eğitim Hizmetleri Yönergesi´ne göre, en az dört ay süreyle örgün eğitim kurumundan doğrudan yararlanmasının mümkün olmadığı ya da yararlanması hâlinde olumsuz sonuçlar doğuracağını sağlık raporu ile belgelendirenlere evde eğitim hizmeti veriliyor.

Evde eğitim alması gereken çocukların aileleri, aldıkları sağlık raporuyla illerde bulunan rehberlik ve araştırma merkezlerine (RAM) başvurduktan sonra, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri bünyesinde kurulan özel eğitim hizmetleri kurulu, yapılan bu başvuruları değerlendirerek karara bağlıyor.

Öğretmenin ev ev gezerek eğitim verdiği uygulama, öğrencilerin okula erişimini kolaylaştırmak amacını taşıyor.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.